Koncert se uskuteční od devatenácti hodin ve Sněmovním sále minoritského kláštera. „Jeho klavírní recitály mají tradici již od roku 1997. V té době měl jedenáct let,“ uvedl pořadatel akce Karel Kostera.

V programu kromě jiného zazní Beethovenova Valdštejnská sonáta. V druhé části koncertu zahraje Lukáš Vondráček společně s violoncellistou Petrem Špačkem, a to například Čajkovského Rokokové variace pro cello a klavír.

„Cello je úchvatný nástroj podobný lidskému hlasu,“ poznamenal pořadatel. „Závěr bude patřit Davidu Popperovi a jeho Polonéze D moll. To je vynikající český violoncellista, skladatel a pedagog,“ uvedl Karel Kostera a dodal, že celý program bude působivý a jistě v brilantním technickém provedení. Lukáši Vondráčkovi bude v letošním roce dvaadvacet let.

První veřejné vystoupení absolvoval jako čtyřletý, v jedenácti letech vydal první hudební nosič. Dnes má za sebou více než devět set koncertů na šesti kontinentech.

Vondráčkovým velkým přítelem a zároveň příležitostným soukromým pedagogem je slavný ruský klavírista a dirigent Vladimir Ashkenazy. Opavský muzikant je držitelem několika významných ocenění.

Právě z rukou Ashkenazyho převzal v roce 2001 Cenu Hanno R. Ellenbogen pro nejtalentovanějšího mladého umělce. V rodném městě byl vyznamenán Cenou Petra Bezruče za významný přínos v oblasti kultury.

(ans)