Titulní postavou je známý autor Dekameronu a idylický děj čerpá z jeho novel a životních příhod.

Titul má dva dějové plány. V prvním je Boccaccio za svá lechtivá až pikantní díla pronásledován téměř všemi Florenťany, kteří na něj mají spadeno. Chtějí mu uštědřit výchovný výprask, ale spletou se a místo něj omylem spráskají palermského prince a vévodu.

Druhý plán je zaměřen na lásku titulní postavy k Fiamettě. Potíž je v tom, že ona si má vzít ne Boccaccia, nýbrž právě palermského prince. Láska a nevěra pochopitelně spojuje a proplétá i další postavy celého příběhu. Pod režijním vedením Jany Andělové–Pletichové vytvořil Boccaccia Zdeněk Kapl a palermským princem budou hostující Roman Harok nebo Martin Štolba.

Lazebníka Scalza a jeho ženu Beatrici vytvoří činoherec Martin Táborský s Katarínou Jorda Kramolišovou nebo s Olgou Procházkovou. Kořenáře si na svou míru střihne nyní už hostující Vladimír Němec, jeho ženou bude Šárka Maršálová a schovankou Tereza Kavecká s hostující Terezií Švarcovou.

Bednáře ztvární Petr Mrcek nebo Michal Pavel Vojta, jeho ženu Ilona Kaplová nebo Zdenka Mervová. Žebrákem se stane Dalibor Hrda s Evženem Truparem a další postavy ztvární Roman Cimbál, Martin Šujan, Jaroslav Marek, Peter Soós, Jaroslav Velička a Daniel Variš.

Spoluúčinkuje orchestr, vedený Karlem Mládkem, sbor a balet. Scénu navrhl Martin Víšek, autorkou kostýmů je Eliška Zapletalová a choreografii vytvořil Jiří Kyselák. V inscenaci vystoupí i dva přední pěvci velkých operních děl, kteří v operetách běžně k vidění nebývají.

„Boccaccio je krásně nadsázková komedie, kterou jsem si herecky rozhodně nechtěla nechat ujít. Je veselá, barevná a vyloženě oddechová, prostě představení pro příjemný večer. Moje Beatrice je rozverná ženuška se dvěma milenci, která se hraje dobře,“ říká Katarína Jorda Kramolišová.

Svému obsazení se nebránil ani Michal Pavel Vojta. „Lotteringhi je takový mírně komický bednář, kterého manželka podvádí s princem. On z toho má též svůj prospěch. Stane se dvorním bednářským inspektorem, což je nadčasový zvyk,“ směje se pěvec.

Skladatel Franz von Suppé, od jehož narození uplyne právě 18. dubna 190 let, je představitelem „zlatého věku“ vídeňské operety. Do jeho nejznámější tvorby spadá vaudeville Básník a sedlák a operety Krásná Galathea, Bandita, Lehká kavalérie, Fatinica a Boccaccio.

Posledně jmenovaný titul měl premiéru 1. února 1879 ve vídeňském Carlově divadle. Úspěch tohoto díla, idylicky zaměřeného na období italské renesance a sarkasticky zobrazující italskou společnost 14. století, se rychle rozšířil nejprve Evropou a později dorazil také do NewYorku.