Spolu s francouzským, bavorským, polským, rakouským, belgickým, norským, švédským a argentinským souborem vystoupili opavští umělci na prestižním mezinárodním hudebním festivalu.

Nabídli písně Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka, ukázky folkloru a dvě čínské skladby v originále.

„Dvoudenní příprava před začátkem byla hodně tvrdá, ale vyplatila se nám. Jako jediný evropský soubor jsme vystoupili už na zahajovacím koncertu, což byla pocta. V hale bylo zhruba 30 000 lidí a při ukázkách moravského folkloru spontánně tleskali do rytmu,“ vzpomíná šéf operního ansámblu Damiano Binetti, který si popovídal i s čínským ministrem kultury.

Pro sólistku Terezu Kaveckou byla prý návštěva Číny zážitkem na celý život. Nemůže si vynachválit dokonalé zázemí i vřelé přijetí. „Zpívali jsme pro více než 20 000 lidí a posluchači byli úžasní. Nejsou na Evropany zvyklí a tak jsme pro ně byli i atrakcí, stejně jako oni pro nás,“ říká sopranistka Kavecká.

Její kolegyně Zdenka Mervová je podobně nadšená. „Ještě jsem se duševně úplně nevrátila. Bylo to úžasné a zajímavé je též srovnání jejich a našeho stylu. Číňané jsou nesmírně vycepovaní a všechno mají předem jasné. Tomu odpovídá výsledek. Festival jsme zahajovali jako jediní Evropané a návštěvníci si nás neustále fotili,“ prozrazuje Zdenka Mervová.

Ve volných chvílích si Opavané prohlédli pekingské Staré město, historické církevní stavby i botanickou zahradu. Letošní pozvánka na čínský mezinárodní hudební festival byla sice první, ale možná ne poslední.