Slezské divadlo nabídne v neděli 18. února od 19 hodin premiéru opery Christopha Willibalda Glucka s názvem Ifigénie na Tauridě.

Jeho vrcholné dílo zavede publikum do doby před trojskou válkou. Král Agamemnon obětuje bohyni Artemis svoji dceru Ifigénii, ta však oběť nepřijme a dívku tajně přenese do Tauridy, kde dělá kněžku. Setká se tam se svým bratrem, kterého nepozná a má ho podle příkazu krále Thoa obětovat.

V poslední chvíli se sourozenci poznají, do chrámu vtrhne bratrův přítel s vojáky a oba osvobodí. Bohyně Artemis jim umožní návrat do Řecka. Inscenace bude uvedena ve francouzském originále s titulky.

V režii Lubora Cukra vytvoří titulní postavu Katarína Jorda Kramolišová a Petra Nôtová, bratra Lukáš Zeman, jeho přítele Tomáš Kořínek a Václav Čížek, krále skytů Alexander Vovk a Zdeněk Kapl, ministra Dalibor Hrda a Roman Cimbál, Dianu a první kněžku Anna Začalová a druhou kněžku Andrea Plachká.

Spoluúčinkují sbor a balet Slezského divadla. Orchestr povede Vojtěch Spurný, scéna je dílem Lubora Cukra a Ondřeje Bartoše, kostýmy navrhl Josef Jelínek a choreografii má Martin Tomsa.

Hosté: Dirigent Vojtěch Spurný hostuje na českých i zahraničních operních scénách, sopranistka Petra Nôtová vystupuje na českých i slovenských operních scénách a koncertovala v mnoha evropských zemích. Tomáš Kořínek je sólistou plzeňského divadla a Lukáš Zeman se pěvecky zdokonaloval na zahraničních konzervatořích a u významných pěvců. Koncertuje nejenom po Evropě, ale i v Indii, Izraeli, na Novém Zélandu, v USA, Číně a Japonsku.

Christoph Willibald Gluck

Německý hudební skladatel a jeden z nejvýznamnějších operních skladatelů období klasicismu Christoph Willibald Gluck odmítl rodinné povolání lesníka a po útěku z domova strávil několik let v Praze.

Jeho další cesta vedla do Vídně, kde začal tvořit. Sňatek s bohatou dívkou mu zajistil finanční nezávislost a jako čtyřicetiletý byl jmenován kapelníkem vídeňské dvorní opery.

Jeho bývalou žačkou byla francouzská královna Marie Antoinetta, a která ho pozvala do Paříže, jež se stala po Vídni jeho nejdůležitějším působištěm. Po záchvatu mrtvice se vrátil do Vídně, kde dostal další záchvat a zemřel na cévní mozkovou příhodu ve věku 73 let.

Jeho hrob se nachází na vídeňském ústředním hřbitově.