A kdo jiný byl měl tyto události připomenout než Slezská univerzita. Oslavy akademické obce se uskuteční dnes. Pro akci si Slezská univerzita v Opavě vybrala prostory Sněmovního sálu minoritského kláštera. Začíná v sedmnáct hodin.

Průvodní slovo bude mít Jiří Siostrzonek. Poté k oběma výročím promluví děkan Filozoficko- přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě a historik Zdeněk Jirásek. Kulturní program zajistí Komorní pěvecký sbor Slezské univerzity, který připravil průřez různými hudebními obdobími.

Zazní skladby G. F. Händela, J. C. Vodňanského, O. di Lassa, A. Dvořáka či W. A. Mozarta. Pěvecký sbor rovněž zazpívá spirituály či tradicionály a ojedinělou katalánskou baladu El cavaller enamorat.

V rámci oslav 20. výročí událostí 17. listopadu 1989 a k 70. výročí 17. listopadu 1939 bude také pokřtěna kniha. Vztahuje se však k mladšímu výročí. Nese název OPAVA 1989 ve vzpomínkách.

Obsahuje rozhovory s devíti opavskými osobnostmi sametové revoluce, mezi nimiž jsou také bývalý poslanec Federálního shromáždění a signatář Charty 77 Jaromír Piskoř či studentský vůdce protestů Martin Přibyla. Publikaci vytvořili historikové Aleš Binar a Radim Plaček.

Filmové oslavy

Z hudebních oslav se můžete přesunout do kina Mír, kde vyvrcholí padesáté výročí od založení Opavského filmového klubu. V tuto chvíli se zde budou prolínat výročí. Snímek … a bude hůř je totiž zařazen do oslav klubu i sametové revoluce.

Jeho promítání začne v osmnáct hodin. Český film byl natočen v roce 2007 a režijně a scénáristicky jej zpracoval Petr Nikolaev.

„Kniha … a bude hůř Jana Pelce se stala jedním z kultovních undergroundových děl vypovídajících o životě a atmosféře minulého režimu. Petr Nikolaev ovšem zpracoval pouze druhý díl Děti ráje a filmová adaptace vznikla za zcela jiných podmínek než předloha, avšak je vcelku přesným obrazem doby tuhé normalizace na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let,“ uvedl za filmový klub Petr Rotrekl.

Snímek byl natočen za minimum finančních prostředků v reálech na 16mm inverzní černobílý materiál s neherci či málo známými herci a vyniká syrovostí a autentičností.

Zážitek z „nekvalitní“ projekce se tak stává součástí filmového díla, jež by jinak patrně ztratilo mnohé ze své atmosféry. Opavský filmový klub se navíc rozhodl v ceně vstupného zajistit občerstvení během promítání a afterparty pro filmové příznivce.

Státní svátek: pieta i lampionový průvod

Jen co se z prvních oslav vyspíte, můžete se na státní svátek, tedy zítra, vydat na náměstí Slezského odboje. V deset hodin dopoledne se zde uskuteční vzpomínkové setkání.

Odpoledne se pak centrem města projde lampionový průvod. Začne o půl páté odpoledne na Horním náměstí. Začátek bude patřit těm nejmenším. Budou promítnuty pohádky. V sedmnáct hodin vystoupí kejklíři a samotný průvod se vydá na trasu o půl šesté.

Středisko volného času vzkazuje: „Chceteli pomoct s výrobou lampionů, přijďte do našich prostor na Jaselské ulici v době od dvou do čtyř hodin odpoledne a my vám pomůžeme.“