Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Šopák a Petr Kozák vydali historické publikace

Opava - Dva krátce po sobě vydané tituly nastartovaly nedávno novou ediční řadu Ústavu historických věd Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

13.3.2009
SDÍLEJ:

Portrét Edmunda Wilhelma Brauna pochází z ateliéru Carryho Hausera. Olej na plátně z roku 1918 je součástí uměleckohistorických sbírek Slezského zemského muzea v Opavě.Foto: Luděk Wünsch

Vydání obou umožnilo řešení výzkumného záměru Slezsko v dějinách českého státu a střední Evropy. Studie tak pod označením Supplementa navazují na loňské první číslo časopisu Acta historica Universitatis Silesianae Opaviensis věnované životnímu jubileu docenta Ústavu historických věd Rudolfa Žáčka.

První z nich se zabývá tvůrčím odkazem historika umění, památkáře, muzejníka a sběratele Edmunda Wilhelma Brauna (1870 – 1957) působícího po téměř pět desítek let v dnešním Slezském zemském muzeu. Jeho osobnost není předmětem zájmu autora Pavla Šopáka poprvé.

Vždyť už v roce 1997 spolupracoval s Marií Schenkovou při přípravě výstavy uspořádané ke 100. výročí Braunova příchodu do Opavy, ale teprve teď se mu dostalo možnosti nahradit tehdy chybějící katalog „skicou k Braunovu portrétu“.

„Jeho dokončení nadále zůstává velkým badatelským tématem, ale přesto považuji za příznačné, že resumé profesní dráhy si Braun v roce 1950, tedy v čase svých osmdesátin, napsal sám a spojil ho se Slezským zemským muzeem,“ říká Šopák. Studie obsahuje rovněž dosud nejucelenější Braunovu bibliografii.

„Vychází z údajů shromážděných Wernerem Kudlichem a Karlem Černohorským a dále z rukopisných bibliografií, jež si Braun pořídil sám. I tak ji však můžeme pokládat za kompletní jen relativně,“ dodává Šopák i s odkazem na to, že některé údaje nejsou úplné.

Zrod stavovského Hlohovska je název druhého titulu nové ediční řady. Autor Petr Kozák jím zhodnotil svou disertační práci o mocenských uskupeních v pozdně středověké stavovské společnosti a o Hlohovsku mezi zeměpanskou a zemskou politikou.

„Knihu jsem orientoval na zcela konkrétní případ Hlohovského vévodství, a to v přelomové době poznamenané rozkolísáním stávajících pořádků po násilném odchodu domácí dynastie Piastovců,“ představuje Kozák stěžejní cíl své práce. Při studiu zvoleného tématu mu byli oporou Martin Čapský a Dalibor Prix z Ústavu historických věd, ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller, nedávno zesnulý Jaroslav Bakala i školitelé z univerzit v Řezně, ve Vratislavi a v Herderově institutu v Marburgu.

„Do leckdy obtížně prostupných houštin období podzimu středověku ve Slezsku a na Moravě mě nasměroval Martin Čapský,“ potvrzuje Kozák. „Jeho zásluhou jsem se dostal k Hlohovsku, které vedle Opavska na přelomu středověku a raného novověku z hlediska vývoje stavovského systému v podstatě dohnalo náskok Čech a Moravy,“ uzavírá mladý historik.

Obě publikace, jejichž obálky ztvárnil opavský grafik Aleš Orlík, jsou k dostání v prodejně skript Filozoficko–přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.

(ian)

13.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení