Na tomto místě lze také zakoupit vstpenky na akci v předprodeji.

Počátky kariéry

Českobudějovická rodačka Pavlína Jíšová patří nesporně k nejvýraznějším zpěvačkám české folkové a country scény. Všeobecně se o ní mluví dokonce jako o první dámě folku. Její pěvecká minulost je spjata s bluegrassovou skupinou Sem Tam, se kterou uspěla v osmdesátých letech na celostátním kole Porty v Plzni.

V této formaci si jí také všiml tehdejší člen skupiny Minnesengři Pavel Lohonka Žalman. Během studia v Českých Budějovicích se tedy stala zakládající členkou folkového sdružení Žalman a spol., se kterým nazpívala dvě LP desky. Nebyla vzornou studentkou, a to nejen kvůli profesionálnímu zpívání v českobudějovické folkové skupině Minnesengři, kam ji Pavel Lohonka Žalman přivedl.

Studium dvakrát přerušila a po jeho ukončení vyměnila učitelskou dráhu za zpívání v Žalman a spol. Tehdy Žalman Jíšové vyprodukoval první EP desku Pavlína Jíšová a přátelé pro vydavatelství Panton. Umělkyně poté své profesionální členství v Žalman a spol. ukončila po osmi letech mateřstvím.

Nezmarka Jíšová

Na hudební scénu se vrátila už jako jedna ze dvou zpěvaček českobudějovické folkové kapely Nezmaři.V této formaci působila téměř dvanáct let a toto období je zaznamenáno na osmi hudebních nosičích. Jako „Nezmarka“ Jíšová natočila čtyři sólová alba.

Na prvním ji doprovází skupina Weekend a toto album nese název Někdo jiný než jsem já. Některé písně z této desky byly vybrány hudebním kritikem Jiřím Černým pro komplet CD časopisu Reader´s Digest s titulem Krajina české country. S Weekendem Jíšová poznala Michala Tučného a téměř dva roky vystupovala v jeho pořadu, kde měla vlastní sólový prostor.

S Tučným a s Weekendem natočila pár písní, které vyšly na albu Kosmickej vandr.

Pro natočení druhého sólového alba zapůjčil Pavlíně svou kapelu Robert Křesťan. CD se jmenuje příznačně Druhá tráva s Pavlínou Jíšovou. Na tomto projektu se Pavlína představila také jako autorka, což odstartovalo spolupráci s Věrou Martinovou, pro kterou napsala několik písní.

Přispívá i Nohavica

Třetí album Pavlína Jíšová pojmenovala svým jménem. Písničky z něj dotvořily její sólový program, se kterým koncertovala, když zrovna neúčinkovala s Nezmary. Na toto album přijal pozvání Jarek Nohavica, aby s Jíšovou natočil duet o jejím rodném městě České Budějovice s názvem Žába.

Pěveckou a textařskou radost přinesl Jíšové duet s Pavlem Bobkem Motýlek ráno a také ocenění časopisu Folk a Country za zpěvačku roku v čtenářské anketě. Čtvrté, autorsky samostatné album Láska je nádech, natočila Pavlína se studiovou kapelou.

V závěrečné písni projektu zpívá dcera Adéla a s přípravou alba Jíšové částečně pomáhal také její životní partner bubeník Zbyšek Raška.

Další mezníky

Rok 2002 probíhá ve znamení velkých změn. Jíšová odchází z kapely Nezmaři a nabízí trvalou spolupráci Pavlovi Malinovi, aby jí sestavil kapelu k natáčení pátého alba a zároveň také kapelu pro koncertování až za hranice stylu folk a country. Tak vznikla kapela CS Band, která s Jíšovou natočila páté sólové album V proutěném křesle a v letech 2003 - 2005 ji doprovázela na koncertech.

Přelom let 2006 -2007 přivedl zpěvačku k důležitému mezníku - k pětadvaceti letům jejího působení na pódiích. Jíšová využívá název své první EP desky k novému pojmenování pozměněné doprovodné kapely a k nové koncertní prezentaci svých písní. Tak vzniká projekt Pavlína Jíšová a přátelé.

V roce 2007 tato formace vydává nové album s názvem Andělé jsou s námi.

Takřka rodinná záležitost

Rok 2009 přináší posilu z rodinné linie. Stálou členkou kapely se stává Pavlínina dcera Adéla Lounková. Její barva vokálu a hudební cítění dokresluje a podtrhuje matčin projev. Na hudební scénu vstupuje nevšední pěvecká dvojice tvořená matkou a dcerou. Kytary obou žen doprovází kontrabas a jeho majitel Pavel Peroutka, který z předchozí formace s Pavlínou Jíšovou stále spolupracuje.

Novou - stylově vícerozměrnou - energii přináší sestavě kytarista Jakub Racek. Oba pánové jsou navíc skvělými vokalisty - pěvecký projev kapely získává pestrou, plnou a originální barvu. Kapela poté představuje posluchačům a fanouškům zbrusu nové album s původními českými písničkami s názvem Blázen tančí dál.

Pavlína Jíšová a přátelé se fanouškům z Opavy a okolí představí 20. října od devatenácti hodin v Café Evžen na Lepařově ulici. Lístky zakoupíte v předprodeji v Café Evžen.

Tomáš Pustka