Když před šesti lety obcházela Lucie Hamplová s Magdalénou Birtkovou své sousedy v Bohuslavicích s tím, jestli nechtějí napéct perníky, které by byly následně vystavovány, nejspíš netušily, jaký ohlas tato akce u veřejnosti vzbudí.

„Tehdy jsme se inspirovaly podobnou expozicí v Oticích. Vznikl nápad, že bychom něco takového mohly uspořádat i u nás. Šly jsme dům od domu a ptaly se všech, zdali by se nechtěli připojit,“ vzpomínala na úplný zrod výstavy jedna z dvojice hlavních organizátorek Lucie Hamplová a pokračovala: „Oslovovaly jsme ty, kteří rádi pečou, a rázem bylo asi třicet vystavujících. Dřív jsme musely hledat a přemlouvat, dneska se nám lidi hlásí sami.“

Vždy se volí téma

Každým rokem je třeba bohuslavickou expozici zastřešit tématem, podle něhož se bude péct. Letos byla volba celkem snadná. Vánoce jsou za chvíli tady, a proto se budou tvořit betlémy. „Loni se peklo na téma pohádky. Sklidilo to velký úspěch a mám za to, že něco podobného nás čeká i letos,“ připojila Lucie Hamplová.

Výstava se v Bohuslavicích pravidelně těší obrovské popularitě. Přední tvář této expozice dokonce vyslovila poměrně slovutný názor: „Naše obec má celkem asi patnáct set obyvatel. Troufám si říci, že není nikdo, kdo by si v sobotu a neděli neudělal čas a nepřišel se alespoň na chvíli podívat. Podporuje to skutečnost, že vystavují pouze Bohuslavičtí.“

Tradiční bohuslavická akce neláká jen návštěvníky z blízkého okolí, ale cestu si zde najdou třeba i lidé z jihu Moravy. Letos se do Bohuslavic údajně chystají tři autobusy. „Každým rokem k nám zavítá zájezd ze Štěpánkovic. Nevím, jak se o výstavě dozvěděli, ale potkali jsme zde už i návštěvníky z Uherského Hradiště nebo Brna,“ dodala Lucie Hamplová.

Výstava otevře i kulturní dům

Tento víkend v Bohuslavicích bude slavnostní. Kouzlo a vůně perníku zároveň otevře i zrekonstruovaný místní kulturní dům. „Nějaké menší akcičky už zde proběhly, ale naše expozice se postará o oficiální otevření,“ mínila organizátorka výstavy. Je nutno dodat, že to nebude jen o pernících, nýbrž i o Jarmarku lidových řemesel.

„Své výrobky předvedou například včelaři. Chybět nebudou ani zástupci chráněných dílen opavské Charity. Na programu je toho skutečně hodně,“ poznamenala Lucie Hamplová.

Ve stejných dnech, tedy v sobotu 26. a neděli 27. listopadu, se koná podobná výstava i v Památníku Petra Bezruče v Opavě. Tam se až do února budou vystavovat historické perníkářské formy. V Bohuslavicích to ale jako konkurenci neberou. „Perníky, to je opravdu krásná záležitost. Jsem jenom ráda, že takových akcí je připraveno více,“ uzavřela Hamplová.

Petr Dušek