VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peter Strenáčik: Mám rád lidi a miluji zvířata

Opava - V inscenaci Švanda dudák se opavskému publiku představil jako Vocilka a rázem si našel příznivce. Diváky zaujal nejenom hereckými, ale také pěveckými a pohybovými schopnostmi.

1.6.2008 2
SDÍLEJ:

Roli Vocilky si Peter Strenáčik (vpravo) ve hře Švanda dudák plně vychutnal.Foto: Jiří Kristian

Jakými cestičkami jste přišel do opavského divadla?

Jednou a přímou. O Slezském divadle jsem věděl a znal jsem i některé jeho členy. Zavolal jsem šéfovi činohry Zdeňku Černínovi, kterýmě už předtím viděl, a dohodli jsme se. Nastoupil jsem v březnu do inscenací Ze života hmyzu, Sluha dvou pánů, Lakomec, Marie Stuartovna a Naši furianti, ve kterých jsem převzal role pánů Klimeše a Kunce, kteří ze souboru odešli.

Diváky jste zaujal jako Vocilka. Je vám něčím blízký?

No, musím říci, že zrovna s ním jsem u sebe moc podobností nenašel. Ne snad proto, že bych byl zrovna svatý, ale nejsem typem rváče, ochotného jít přes mrtvoly.

Jaký jste typ?

Náladový a schopný se rychle nadchnout pro věc, ať už dobrou nebo horší. V zásadních věcech neudržím emoce na uzdě a trpělivost k mým dobrým vlastnostem také nepatří. Umím rychle vybuchnout, ale pokud je u druhé strany zájem na vyřešení situace, dokážu rychle zapomenout. Někdy dokonce okamžitě. V zásadě jsem ale dominantní typ, který špatně snáší autority.

S tím můžete mít ranec problémů. Co vás vytočí nejspolehlivěji?

Chvíle, ve které se situace zasekne na neochotě komunikovat. Překousnout nedovedu ani zbytečně urážlivé chování. Rozhodně dávám přednost slušnosti.

Jak jste zapadl do opavského kolektivu?

Za sebe můžu říci, že se v něm cítím skvěle. Potkal jsem partu příjemných lidí, se kterými se dobře spolupracuje. Nevím, jestli někdo neměl problémy se mnou, ale doufám, že ne. Alespoň se mi nic takového ještě nedoneslo.

Zaječí úmysly nemáte?

Vždyť jsem zrovna přišel! Nemám je, ale vím, že člověk by nikdy neměl říkat „nikdy“. Nejsem kariérista a zásadně dávám věcem volný průběh. Kdybych tvrdil, že nemám žádné plány, lhal bych. Problém je v tom, že některé představy jsou buď hodně vzdálené, nebo přímo nereálné, a proto je neřeším.

Projevem máte blízko k muzikálu. Neláká vás?

Asi bude mou větší parketou už proto, že jsem ho vystudoval, ale prozatím se chci věnovat činohře. Beru to tak, že teď jsem tady v Opavě a jsem tu rád.

Proč ne, je klidným městem s pěknou přírodou.

No právě. Jsou tu hezká místa a já se cítím daleko lépe v přírodě než ve městě. S výjimkou komárů, klíšťat a podobných potvor mám ten nejlepší vztah k ní i ke zvířatům. Fascinují mě šelmy a koně jsem poznal u kamaráda, který je na Slovensku chová. Nejsem zrovna špičkový jezdec, ale ze sedla nepadám.

S dravou šelmou nebo s koněm je v bytě trochu potíž. Vlastníte nějakého živočicha?

Osmnáctiměsíčního křížence staforčíka s belgičákem. Jmenuje se Adam a je to moje zlatíčko. Vzal jsem si ho z útulku jako mrňavé štěňátko a teď už váží skoro čtyřicet kilo. Pokud se tvrdí, že pán a jeho pes mají k sobě povahově blízko, tak v našem případě to platí stoprocentně.

Takový hafan vyžaduje spoustu času.

Divadlo je naštěstí natolik dobrá práce, že nějaký prostor k dalším aktivitám umožňuje. Pokud herec nemá potřebu vysedávat po představeních po hospodách, má času dost. Procházky s Adamem beru většinou jako příjemnou relaxaci a až bude starší, budeme spolu podnikat delší výšlapy i na několik dní.

Takže jste herec–sportovec?

To bych netvrdil. Jako malý jsem hrával fotbal a zkoušel jsem střelbu, karate i stolní tenis, na gymnáziu jsem se věnoval silniční cyklistice. Teď jsem turista a vyrazit na čtyřdenní túru s báglem mi žádný problém nedělá.

Máte kromě toulání i další záliby?

Muziku. Se třemi kamarády jsme dali dohromady skupinu MakoMako a hrajeme hlavně v Čechách. Jednou jsme vystupovali také v Opavě i v Ostravě a teď v létě se chystáme na Slovensko.

Vy hrajete nebo zpíváte?

Zpívám a hraji na kytaru i na housle. Hudební průpravu pro housle jsem dostal na zušce a v dalších nástrojích jsem samouk.

Dobře i tancujete. Nepraly se o vás dívky v tanečních?

Nemohly, protože jsem do tanečních nechodil. Plesy, taneční zábavy a diskotéky mi ani dnes nic neříkají. Zájem o tanec jsem dostal teprve během studia na JAMUa v Brně jsem byl členem tanečního souboru Maximus. Dělal jsem i několik muzikálových představení a v nich je pohybová složka hodně důležitá.

Takže máte potřebu adrenalinu?

Určitě se mu nebráním a docela ho vítám. Dávný sen o složení zkoušky na kluzák si pořád hýčkám a jednou si ho určitě splním. Neodradí mě od něj ani zprávy o pádech malých letadel.

Pěstujete si nějaké zlozvyky?

Nic lidského mi není cizí, ale závažnějším se vyhýbám, takže nepiji ani neberu drogy. Několikrát jsem se snažil přestat kouřit, ale pokaždé mi chyběla pevná vůle. Jsem i docela bordelář, ovšem toho se zbavovat nechci.

Jak prožijete prázdniny?

Většinou pracovně. Mám v úmyslu absolvovat nějakou letní taneční školu, čekajímě zkoušky s kapelou a další podobně zaměřený program. Doma určitě zbytečně vysedávat nebudu.

Kde máte svoje „doma“?

Nejdřív bylo na Slovensku, potom v Brně a teď si ho buduji v Opavě. Podstatné je, že mě návraty už začínají těšit.

Myslíte, že se člověk uživí bez stálého zaměstnání?

Každý, kdo je dobrý, se uživí a jsem o tom skálopevně přesvědčený. Shrnul bych to Vocilkovými slovy: „Chytrá hlava se neztratí, dokud je hloupost na světě.“

Kdo je Peter Strenáčik?

Narodil se 30. 11. 1982 v Trenčíně a po gymnáziu vystudoval brněnskou JAMU v oboru muzikálové herectví. Absolvoval ji v roce 2006 a po ročním působení na volné noze přijal letos v březnu své první angažmá v opavském Slezském divadle. V české i slovenské televizi si už vyzkoušel roli moderátora, působil v modelingu a účinkuje také v seriálu Ošklivka Katka. Zkušenosti má rovněž s hudebními projekty a na prknech brněnských divadel i v banskobystrickém Divadle malých javiskových foriem vytvořil několik rolí v činohře i v muzikálu. Dobrá zpráva pro divačky - je stále svobodný a bezdětný.

Autor: Jitka Hrušková

1.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky AC Sparta Praha a SFC Opava 21. července v Praze. Matěj Pulkrab bojuje proti opavské přesile.
86

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Jaroslav Svozil: Sparta? Záruka kvality

Fotbalovou ligu poprvé okusil v mateřské Sigmě Olomouc, střihl si osm zápasů, pak ale musel čtyřiadvacetiletý stoper Jaroslav Svozil z Hané pryč. Trenéři sázeli na jiné koně.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT