Jakými cestičkami jste přišel do opavského divadla?

Jednou a přímou. O Slezském divadle jsem věděl a znal jsem i některé jeho členy. Zavolal jsem šéfovi činohry Zdeňku Černínovi, kterýmě už předtím viděl, a dohodli jsme se. Nastoupil jsem v březnu do inscenací Ze života hmyzu, Sluha dvou pánů, Lakomec, Marie Stuartovna a Naši furianti, ve kterých jsem převzal role pánů Klimeše a Kunce, kteří ze souboru odešli.

Diváky jste zaujal jako Vocilka. Je vám něčím blízký?

No, musím říci, že zrovna s ním jsem u sebe moc podobností nenašel. Ne snad proto, že bych byl zrovna svatý, ale nejsem typem rváče, ochotného jít přes mrtvoly.

Jaký jste typ?

Náladový a schopný se rychle nadchnout pro věc, ať už dobrou nebo horší. V zásadních věcech neudržím emoce na uzdě a trpělivost k mým dobrým vlastnostem také nepatří. Umím rychle vybuchnout, ale pokud je u druhé strany zájem na vyřešení situace, dokážu rychle zapomenout. Někdy dokonce okamžitě. V zásadě jsem ale dominantní typ, který špatně snáší autority.

S tím můžete mít ranec problémů. Co vás vytočí nejspolehlivěji?

Chvíle, ve které se situace zasekne na neochotě komunikovat. Překousnout nedovedu ani zbytečně urážlivé chování. Rozhodně dávám přednost slušnosti.

Jak jste zapadl do opavského kolektivu?

Za sebe můžu říci, že se v něm cítím skvěle. Potkal jsem partu příjemných lidí, se kterými se dobře spolupracuje. Nevím, jestli někdo neměl problémy se mnou, ale doufám, že ne. Alespoň se mi nic takového ještě nedoneslo.

Zaječí úmysly nemáte?

Vždyť jsem zrovna přišel! Nemám je, ale vím, že člověk by nikdy neměl říkat „nikdy“. Nejsem kariérista a zásadně dávám věcem volný průběh. Kdybych tvrdil, že nemám žádné plány, lhal bych. Problém je v tom, že některé představy jsou buď hodně vzdálené, nebo přímo nereálné, a proto je neřeším.

Projevem máte blízko k muzikálu. Neláká vás?

Asi bude mou větší parketou už proto, že jsem ho vystudoval, ale prozatím se chci věnovat činohře. Beru to tak, že teď jsem tady v Opavě a jsem tu rád.

Proč ne, je klidným městem s pěknou přírodou.

No právě. Jsou tu hezká místa a já se cítím daleko lépe v přírodě než ve městě. S výjimkou komárů, klíšťat a podobných potvor mám ten nejlepší vztah k ní i ke zvířatům. Fascinují mě šelmy a koně jsem poznal u kamaráda, který je na Slovensku chová. Nejsem zrovna špičkový jezdec, ale ze sedla nepadám.

S dravou šelmou nebo s koněm je v bytě trochu potíž. Vlastníte nějakého živočicha?

Osmnáctiměsíčního křížence staforčíka s belgičákem. Jmenuje se Adam a je to moje zlatíčko. Vzal jsem si ho z útulku jako mrňavé štěňátko a teď už váží skoro čtyřicet kilo. Pokud se tvrdí, že pán a jeho pes mají k sobě povahově blízko, tak v našem případě to platí stoprocentně.

Takový hafan vyžaduje spoustu času.

Divadlo je naštěstí natolik dobrá práce, že nějaký prostor k dalším aktivitám umožňuje. Pokud herec nemá potřebu vysedávat po představeních po hospodách, má času dost. Procházky s Adamem beru většinou jako příjemnou relaxaci a až bude starší, budeme spolu podnikat delší výšlapy i na několik dní.

Takže jste herec–sportovec?

To bych netvrdil. Jako malý jsem hrával fotbal a zkoušel jsem střelbu, karate i stolní tenis, na gymnáziu jsem se věnoval silniční cyklistice. Teď jsem turista a vyrazit na čtyřdenní túru s báglem mi žádný problém nedělá.

Máte kromě toulání i další záliby?

Muziku. Se třemi kamarády jsme dali dohromady skupinu MakoMako a hrajeme hlavně v Čechách. Jednou jsme vystupovali také v Opavě i v Ostravě a teď v létě se chystáme na Slovensko.

Vy hrajete nebo zpíváte?

Zpívám a hraji na kytaru i na housle. Hudební průpravu pro housle jsem dostal na zušce a v dalších nástrojích jsem samouk.

Dobře i tancujete. Nepraly se o vás dívky v tanečních?

Nemohly, protože jsem do tanečních nechodil. Plesy, taneční zábavy a diskotéky mi ani dnes nic neříkají. Zájem o tanec jsem dostal teprve během studia na JAMUa v Brně jsem byl členem tanečního souboru Maximus. Dělal jsem i několik muzikálových představení a v nich je pohybová složka hodně důležitá.

Takže máte potřebu adrenalinu?

Určitě se mu nebráním a docela ho vítám. Dávný sen o složení zkoušky na kluzák si pořád hýčkám a jednou si ho určitě splním. Neodradí mě od něj ani zprávy o pádech malých letadel.

Pěstujete si nějaké zlozvyky?

Nic lidského mi není cizí, ale závažnějším se vyhýbám, takže nepiji ani neberu drogy. Několikrát jsem se snažil přestat kouřit, ale pokaždé mi chyběla pevná vůle. Jsem i docela bordelář, ovšem toho se zbavovat nechci.

Jak prožijete prázdniny?

Většinou pracovně. Mám v úmyslu absolvovat nějakou letní taneční školu, čekajímě zkoušky s kapelou a další podobně zaměřený program. Doma určitě zbytečně vysedávat nebudu.

Kde máte svoje „doma“?

Nejdřív bylo na Slovensku, potom v Brně a teď si ho buduji v Opavě. Podstatné je, že mě návraty už začínají těšit.

Myslíte, že se člověk uživí bez stálého zaměstnání?

Každý, kdo je dobrý, se uživí a jsem o tom skálopevně přesvědčený. Shrnul bych to Vocilkovými slovy: „Chytrá hlava se neztratí, dokud je hloupost na světě.“

Kdo je Peter Strenáčik?

Narodil se 30. 11. 1982 v Trenčíně a po gymnáziu vystudoval brněnskou JAMU v oboru muzikálové herectví. Absolvoval ji v roce 2006 a po ročním působení na volné noze přijal letos v březnu své první angažmá v opavském Slezském divadle. V české i slovenské televizi si už vyzkoušel roli moderátora, působil v modelingu a účinkuje také v seriálu Ošklivka Katka. Zkušenosti má rovněž s hudebními projekty a na prknech brněnských divadel i v banskobystrickém Divadle malých javiskových foriem vytvořil několik rolí v činohře i v muzikálu. Dobrá zpráva pro divačky - je stále svobodný a bezdětný.