VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Klimeš: Opavské divadlo bylo mou školou

Byl nepřehlédnutelným členem opavského činoherního ansámblu. Po nechvalně známých čistkách, které postihly mnohé členy souboru, dostal nabídku, která se neodmítá, a od roku 2007 je členem Městských divadel pražských. O něco později ho do Prahy následovala i manželka Jana.

11.2.2018
SDÍLEJ:

Petr Klimeš (vpravo) v inscenaci s hereckými kolegy.Foto: archiv Městských divadel pražských

Po jakých cestách vedly vaše kroky mezi herce?
Po cestách klikatých. Narodil jsem se do rodiny, jejíž ideologie nebyla slučitelná s ideologií komunistickou, a nemohl jsem studovat.

Byl jsem odsunutý do vzdálené České Třebové, abych se tam vyučil strojním zámečníkem. Přestože jsem vyloženě nezručný, vyučil jsem se a vrátil do Opavy.

Tatínek mi přes známého sehnal místo údržbáře v jedné opavské obuvnické firmě a mně bylo jasné, že to není pro mé „zlaté ručičky“ ani pro zaměstnavatele nic dobrého. Firmu jsem do revoluce postupně devastoval a po ní jsem dal výpověď.

Pak jste chtěl devastovat divadlo?
Ještě ne. S kamarádem jsme chtěli otevřít v jím restituovaném domě literární kavárnu, ale restituce se vlekla a já byl zřejmě v okrese prvním nezaměstnaným. Chvíli mě to bavilo a připadal jsem si jako rentiér, ale když rentiérovi dojdou peníze, musí se nechat zaměstnat.

Divadlo potřebovalo jevištní techniky, šel jsem se tam zeptat a už jsem se v tom zvláštním a nádherném divadelním světě navěky ztratil. Mimochodem, ten barák kamarád nezrestituoval dodnes.

No dobře, ale kdy jste pochopil, že chcete být hercem?
Tahle bláznivá myšlenka mi hlavou bleskla hned při prvním představení, které jsem jako kulisák stavěl. Hráli jsme v něm tehdy s inspicientskou ikonou Mirečkem Neborowským stromy.

Na které opavské herecké kolegy ještě rád vzpomínáte?
Na všechny. Vždyť já od nich opisoval! Jestli něco umím, tak je to jejich zásluhou. Dokonce i toho zmíněného Mirečka. Když jsme tehdy zkoušeli stát jako stromy, zeptal se režiséra, jestli jsme stromy jehličnaté nebo listnaté. Spadla mi čelist a s otevřenou pusou jsem si říkal: „Tak tohle je to herectví.“

Vnímáte podstatnější rozdíl mezi opavským a pražským publikem?
Jistě. V Opavě mě část publika zdravila: „Nazdar, Klímo!“ a v Praze mě zdraví: „Dobrý den, pane Klimeši.“ Ale ono to bude asi spíš věkem.

Pražáci prý nemívají k náplavám nejlepší vztah. Pocítil jste to nějak?
Pokud se nepletu, tak v našem divadle jsou rodilí Pražáci dva – Olda Vízner a Zdenda Dolanský, takže většina z nás se naplavila. Ale připouštím, že začátky byly opravdu krušné.

Možná to zavinil spíš můj strach. Považoval jsem za drzost plést se na jevišti ve chvíli, kdy persony českého divadla tvoří. Obavy se rozplynuly až tehdy, kdy jsem pochopil, že samy sebe tak nevidí a že mě berou takového, jaký jsem.

Přesto – divadelní prostředí je jedno z nejkrutějších. Míval jste nějaké větší problémy?
Problémy k životu patří a mohou posouvat dál. Kdybychom s mou tehdejší ženou neměli ve Slezském divadle problémy, nikdy bych v Praze neskončil. Tehdy to problém byl, ale když se na něj podíváte z dlouhodobějšího hlediska, nebyl to problém, ale cesta.

Cítíte se být víc Opavanem nebo Pražanem?
Když jdu na Viktorku Žižkov a při zápase se Slezským FC řvu: Heeeeej, Opava!!!, co myslíte? Cítím se víc Pražanem nebo Opavanem?

Opavanům jste z očí nezmizel. Vídají vás v televizních reklamách, jak zíráte na nahatou modelku či vybíráte adepty na pracovní pozice. Tato práce vás baví nebo jen živí?
Trochu mě živí, ale i baví. Je to úplně jiná herecká práce , i když trochu úmorná. Všechno musí být precizní. Když jedeme záběr podvacáté i potřicáté, už nevím, kde mi hlava stojí. Ta modelka vůbec nebyla nahá. Běhala po place v celotrikotu, takže mi, chlapi, nemáte co závidět!

Petr Klimeš
Narodil se 19. srpna 1963 v Opavě a ve Slezském divadle začínal od roku 1990 jako jevištní technik. Skončil jako herec a na jeho prknech vytvořil kolem osmdesáti typově rozdílných postav.

V Městských divadlech pražských působí dodnes. Jeho typově velmi výrazný zjev využívají filmoví i televizní režiséři a výrobci reklam. Vzal si svou opavskou kolegyni Janu Epikaridis, se kterou má dvě děti.

Autor: Jitka Hrušková

11.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA sk. C (rozvoz výsekového masa). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Karel Klemens, tel. 602 536 723, e-mail: jatky.melc@seznam.cz, vzdělání nerozhoduje, jednosměnný provoz, nástup IHNED, mzda 20 000 - 25 000 Kč. Pracoviště: Jaroslava klemensová - pracoviště jatky - melč, 747 84 Melč. Informace: Karel Klemens, +420 602 536 723.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Moravcová Zuzana. Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 4.6. 2018 na adresu: Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, VŠ právního zaměření, výborná znalost právních předpisů ČR a praktická schopnost její aplikace (obchodní vztahy, pracovní právo, zadávání veřejných zakázek, atd.); praxe v oblasti práva souvisejícího s činností veřejných vysokých škol nebo orgánů veřejné správy výhodou; zkušenost s vytvářením metodiky a tvorbou vnitřních norem výhodou; dobrá uživatelská znalost softwaru MS OFFICE (Word, Excel, Outlook); znalost ASPI nebo obdobného SW výhodou; samostatnost, rozhodnost, důslednost, systémové myšlení, organizační a komunikační schopnosti, týmová spolupráce., Pracoviště Opava, nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení, pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou., Požadované doklady: přihláška k výběrovému řízení včetně udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů (vzor ke stažení na http://www.slu.cz/slu/cz/uredni-deska/volna-pracovni-mista), profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. , Upozornění: Zařazení zaměstnance do výběrového řízení je podmíněno udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uvedených v přiložených materiálech ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely výběrového řízení. Tyto údaje nebudou zpřístupněny či sdělovány žádným osobám a nebudou použity k jinému, než výše uvedenému účelu. Pokud s uchazečem nebude uzavřen pracovní poměr, materiály zaslané do výběrového řízení mu budou vráceny zpět; v případě, že se takto zaslané materiály vrátí univerzitě prostřednictvím poštovní služby zpět jako nevyzvednutá zásilka, budou bezprostředně poté skartovány. , Náplň práce:, samostatné zajišťování standardní právní agendy, metodické řízení právních souvislostí běžných činností univerzity a poskytování součinnosti při tvorbě a aktualizaci vnitřních předpisů a norem.. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 130 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Liebertzová Pavla, tel.: 606 333 112 - volejte po - pá: 8:00 - 15:00 hod., e-mail: s.bernardi@bohemiaplus.cz. Pro informování ohledně prac. místa volat na uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, Požadujeme: příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pracoviště:Kravaře, nástup: ihned.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - penny market kravaře, Opavská, č.p. 3376, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT