VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Král s Wandou Heinrichovou nadchli Opavu

Opava /FOTOGALERIE/ - Wanda Heinrichová a Petr Král. Dva renomovaní pražští básníci, kteří byli v hlavní roli úterního druhého pokračování autorských večerů Básnické hlasy 2010 v opavské kavárně Evžen na Beethovenově ulici, nadchli.

15.4.2010
SDÍLEJ:

Přeplněný sál odměnil oba bouřlivým potleskem. Po krátkém úvodním slovu promotéra večera Jakuba Chrobáka dostala nejdříve slovo Wanda Heinrichová. Ta se hned ze začátku v básni Severní nádraží vyjádřila ze svého vztahu k vlakům.

„Jízda vlakem ve mne vzbuzuje příjemné pocity,“ řekla autorka a volně přešla k dalšímu tématu: „Ale také hřbitovy jsou místem, kde mám příjemné pocity,“ uvedla hned další své verše vzpomínající na Francii a místní hřbitovy s volně přístupnými kapličkami.

Další báseň ale všechny vrátila zpět do Prahy, města, kde Wanda Heinrichová žije a tvoří. V básni Zlíchov se vyznala z přitažlivosti k právě této čtvrti, která je pro ní jakousi venkovskou enklávou tohoto velkoměsta.

Osobnější verše pak pokračovaly i v básni Zámek, kterou autorka reflektovala své pocity na Kafkovo stejnojmenné dílo. „Hlavně na část, kdy se Kafka válí v loužičkách piva,“ zdůraznila básnířka silný moment díla.

Poté se vydala rodačka ze slovenské Fatry na cesty. Nebyla to ale samoúčelná cesta. Po návštěvě Holandska nebo belgického Ostende v básni Zánik západu se vrátila do Francie a zavzpomínala na setkání se žlutými hořci, rostlinami, které jí připomínají rodné Karpaty: „Jen s tím rozdílem, že francouzské hořce jsou žluté a ty naše slovenské modré,“ svěřila se publiku Wanda Heinrichová.

Protože autorské čtení pojala básnířka jako svoji retrospektivu, v bloku se objevily básně jak staršího data, tak i poměrně mladé. „Báseň Elegie je sice jedna z novějších, ale vznikla podle pětadvacet let starých vzpomínek, kdy jsem jako šestnáctiletá gymnazistka navštívila Leningrad. Zde jsem prožila svůj první básnický pocit. Druhá část básně je pak téma z Vídně loňského roku,“ uvedla autorka svoji předposlední báseň.

V samotném závěru pak přednesla svůj básnický autoportrét. Její portrét a báseň Katolická, kterou reaguje na chvíle v kostele, který vnímá jako velmi smyslné místo. Blok veršů Wandy Heinrichové pak Jakub Chrobák během svého poděkování označil za eleganci, vytaženou ze světa, který se nám rozpadá.

Druhá část večera patřila Petru Královi. Když jej Jakub Chrobák uváděl, pronesl, že podezřívá český volný verš z toho, že se proměnil v tahací harmoniku. „Chvíli je roztažený v dlouhém tónu, aby se vzápětí smrskl v rázný a ostrý,“ řekl Chrobák a dodal:

„Podezřívám Petra Krále, že na tom má svůj velký podíl.“

Petr Král, který podle svých slov navštívil Opavu poprvé, nejprve představil sbírku nazvanou Den, kterou v nejbližší době chystá vydat. Z ní přednesl sérii básní, které jsou připomínkou rodícího se dne, a poté několik veršů osobního, spíše diskrétního, charakteru.

Za naprostého ticha zněl sálem autorův jasný a charismatický hlas, za který by se nemusel stydět žádný herec.

Také Petr Král se poté vrátil do Prahy. „Praha se za poslední roky hodně změnila a já ji stále objevuji,“ řekl jako úvod k básni Projít autor. Přečetl i další básně ze série Z nové Prahy, ale podotkl, že v některých se objevují i jiná města, například Ostrava.

Z Prahy následoval odlet do neexistujících krajin a míst. Nejprve se básník svěřil s protiklady dvou významných osobností v básni Kafka and Novak a pak už zamířil ke svým Ohlédnutím za moře. Jednotlivé básně této série věnoval svým kolegům, například Ivanu Wernischovi, Petru Motýlovi nebo Tomáši Řezníčkovi.

Ze zámoří se následně autor vrátil do vnitrozemí, konkrétně do Ostravy. „Báseň Trasa je inspirována pobytem v Ostravě, ale odráží se v ní určitý smysl života,“ uvedl další své dílo. „A na závěr báseň s optimistickým názvem Vpřed!,“ loučil se s opavským publikem básník Petr Král.

Když dočetl, ohlušil kavárnu další bouřlivý potlesk. Básnické hlasy 2010 pokračují 1. června dalším večerem, na kterém se představí Robert Fajkus a Vít Slíva.

(Rozhovor s Petrem Králem si budete moci přečíst v úterním vydání Opavského a hlučínského deníku a Regionu.)

Anna Sotolářová, Martin Kůs

Medailony autorů
>>Petr Král je básník, prozaik a překladatel.
>> Vystudoval dramaturgii na pražské FAMU.
>> V šedesátých letech patřil k postsurrealistické skupině kolem Vratislava Effenbergera.
>> V roce 1968 emigroval do Francie, kde začal psát i francouzsky.
>> Surrealistická východiska prokládá prvky beatnické poezie ve sbírce P.S. čili Cesty do ráje. Mezi další díla patří knihy Éra živých, Základní pojmy, Masiv a trhliny a Pro anděla.

>> Wanda Heinrichová je manželka Petra Krále. Básnířka, editorka a překladatelka žije v Praze.
>> Působí redakčně v časopise Tvar.

15.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Ilustrační foto.

Na Opavsku zvítězilo ANO

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

OBRAZEM: Herečka Dana Morávková přijela na módní přehlídku

Herečka Dana Morávková zavítala ve čtvrtek vpodvečer do Opavy. Důvodem byla módní přehlídka na Ostrožné ulici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení