Jako už se stalo příjemným pravidlem, i letos se mohou lidé zúčastnit desítek kvalitních a zajímavých akcí. Naše redakce, jako mediální partner festivalu, se vám bude pokoušet zprostředkovat co nejvíce informací o celé škále připravovaných programů.

Čtrnácté léto je dobrým duchem a patronem festivalu jeho hlavní dramaturg Petr Rotrekl. Proto jsme jej navštívili a položili mu pár otázek ohledně následujícího ročníku.

Letošní ročník Bezručovy Opavy je na téma Láska – nekonečný příběh. Kdo s tímto nápadem přišel a proč padl výběr právě na lásku?

Ta základní témata ročníků máme v tuto chvíli domluveny a připraveny vlastně až do roku 2014. Domýšleli a vymýšleli jsme je společně v přípravném výboru a s týmem spolupracujícím se mnou na přípravách. A proč láska? Je to krásné, ačkoli na druhou stranu až obludně široké a nevyčerpatelné, téma. Je všeobsažné a dalo nám možnost zachytit různé podoby tohoto citu a toho, jak láska v životě existuje.

Bude na letošním festivale spolupracovat a účinkovat někdo, kdo vás zaujal a koho si, takříkajíc, nenecháte ujít?

Já jsem na všech akcích, nevybírám si. Protože to pořádám, jsem zvyklý, že na těch akcích prostě jsem a ručím za to, že produkce dopadne dobře, nic se nestane a lidé budou spokojeni. Určitě se ale těším na tradiční koncert Janáčkovy filharmonie, tam je nádherný program.

Bezesporu zajímavý pořad bude Čtyři dohody Jaroslava Duška a jeho týmu, který bude částečně i humanitární akcí, a proto je tam třeba větší vstupné, jelikož minimálně polovina výdělku půjde právě na humanitární účely. Jsem rád, že přijede také divadlo Kašpar se svou velmi povedenou inscenací Cyrano, které v Opavě ještě niky neúčinkovalo.

No, ale teď bych musel začít a vyjmenovat vám ty akce všechny, to je marné…

Je na letošní ročník připravena nějaká novinka, která by jej provázela?

My se vždycky snažíme přicházet s něčím novým. Vytváříme například jeden láskyplný autobus a jeden obdobný trolejbus, v nichž interiér bude tvořen desaterem, kterak se lidé mají v dopravním prostředku chovat. Bude tam poezie, bude tam výtvarné umění.

Mělo by to cestujícím připomínat, že teď probíhá Bezručova Opava a až si vzpomenou, že je na téma láska, že tento fakt je pak zase příjemně poeticky naladí a zpříjemní jim den. U mladé generace je pak samozřejmě nemyslitelné, aby něco nefungovalo na facebooku, a proto jsme se vydali už i touto cestou.

Sám se podílíte, mimo jiné, na programu akce s názvem Mýtus Casanova. Mohl byste nám přiblížit oč jde?

Hlavně jsem si říkal, že právě Casanova by měl k tomuto tématu svým životem hodně co říct. Připravil jsem si tedy, já osobně to nazývám kinolektorát, spíše zajímavou než vědeckou přednášku, kde chci dát k sobě sedm různých sekvencí sedmi různých režisérů filmů, kterak pojednávají životopisné osudy slavného milovníka, jeho vztahy k ženám a k lásce, ale i umění a politice. Je to takové mapování jeho osudu a filmových zpracování jeho života.

Z programu vyplývá, že Bezručova Opava letos vyjede i za hranice okresu a objeví se dokonce i v Ostravě. Je to poprvé? A proč tomu tak je?

My samozřejmě občas vyjedeme i mimo samotné město, ale pravda je, že poněvadž jde o opavský festival, držíme se většinou poblíž. To ale neznamená, že bychom v jeho rámci nevítali přespolní, naopak. Zájem zúčastnit se přichází prakticky ze všech končin. Ale opravdu v Ostravě budeme poprvé. Spolupracujeme totiž s vedoucím ostravského planetária Tomášem Gráfem, který má zajímavý pořad o lásce a o hvězdách a mytologii.

Součástí festivalu je literární soutěž Hlavnice A. C. Nora. Koná se tato akce každoročně?

Už před léty se stala pevnou součástí programu, protože chceme jako odkaz Petra Bezruče zapojit do dění i mladé a perspektivní básníky a spisovatele. Proto tady máme tuto soutěž pro nadějné literáty a další akce, které jsou s ní spojeny. Bezručova Opava je multikulturní a multižánrovou záležitostí, nese název jednoho z nejslavnějších slezských spisovatelů a v jejím rámci nemohou tedy určitě chybět podobné literární přesahy.

Bylo by možné, abyste nám trochu přiblížil, co je podstatou festivalového projektu Minuta skutečného objetí na Ptačí Hoře?

To všecko je právě překvapení. Láska s sebou také nese různá tajemství a překvapení. To, co je zatím napsáno, platí, ale ještě budeme dolaďovat detaily a rozšiřovat informace na facebooku. Víc ale opravdu prozrazovat nebudu, přijďte se podívat.

Jak jste za poslední roky spokojeni s obecným zájmem a návštěvností?

Osobně jsem spokojen velmi. Bezručovu Opavu totiž chápu jako širší festival, kde každá generace nebo každý zájemce o nějaký kulturní žánr by si měl umět vybrat. To znamená, že se musí uspokojit zájmy dětí i dospělých, musí tady být něco jak pro jazzmana, tak pro rockera nebo milovníka divadla či folkloru.

Kde se mohou zájemci seznámit s celým programem a eventuálně získat i jiné související informace?

Samozřejmě máme plakáty, ale ze zkušenosti už na ně nedáváme vše, protože to působí nepřehledně, ale preferujeme grafický motiv a vypíchnutí jako by těch největších akcí. Potom je samozřejmě program i součástí magazínu Hláska, který chodí lidem do domácností.

Pochopitelně jsme i na internetu, stačí, když lidé zadají do vyhledávače Bezručova Opava a vyjede jim vše. V neposlední řadě ještě necháváme tisknout dva tisíce bulletinů, které budou poté k dispozici na různých kulturních místech. A kdyby byl někdo úplně v nesnázích, může vytočit mé číslo.

Existuje něco, co vás při samotných přípravách rozesmálo a pobavilo?

V posledních letech bylo úsměvné, když jsme při propagaci festivalu měli vyvěšovat na radnici transparenty nesoucí názvy aktuálních ročníků. Abyste rozuměli, šlo například o takové podtituly jako Snílci s. r. o. nebo Mezi námi zvířaty a teď si představte, jak by to provokovalo lidi, kdyby to na té Hlásce viděli vyvěšené.

Letos už někdo pro změnu parafrázoval a přeměnil název našeho tématu z Láska – nekonečný příběh na Hláska – nekonečný příběh. Češi jsou prostě kreativní.

Tomáš Pustka, Eva Nedvídková

Bezručova Opava začíná už pozítří

Rok se s rokem sešel a tak jako se vrací dobří holubi, své místo zaujímají i festivaly, které si svou kvalitou vysloužily přízvisko tradiční. Mezi ty nejpovedenější vůbec a ten, který naše město vždy barevně zapíše na kulturní mapu České republiky, patří bezpochyby i Bezručova Opava.

Jako jedna z mála akcí se může navíc pyšnit i naprostou všestranností co se žánrového obsahu týče. Proto je, pokud jde o aktéry i návštěvníky, otevřena a blízká všem lidem bez rozdílu. Bezručova Opava se řadí mezi nejstarší kulturní festivaly v naší republice.

Tento rok se dočká již neuvěřitelného třiapadesátého pokračování.

Jako taková si také udržuje stále vysoký standard. Naopak, jako by se zdálo, že každým rokem je její obsah stále zajímavější a bohatší. Letošní ročník má krásný podtitul Láska – nekonečný příběh. Započne slavnostními fanfárami o sedmnácté hodině ve středu 1. září.

Počínaje touto akcí, vydá se na pouť trvající sedmadvacet dní. Takřka v každém z nich se pokusí nasytit, svým osobitým stylem, všechny hladové po kulturním životě. Poslední objetí múz z řad Bezručovy Opavy potom připadne na pondělí 27. září.