Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počátkům českého tisku ve Slezsku přinesl Jan Zacpal nemalé oběti

Opava - Novináři ve Slezsku se jeho zásluhou mají stále k čemu vracet. Mnohé z jeho tvůrčích činů poskytují totiž inspiraci dodnes.

15.3.2008
SDÍLEJ:

Jan Zacpal. Obětavý novinář a organizátor českého spolkového života, jemuž je Slezsko za mnohé vděčno. Foto: Archiv

I když si lze jen těžko představit podmínky, v nichž za své noviny bojoval, příkladné je a zůstane, že se nikdy nevzdal. Nehleděl na finanční prostředky, které novinařině musel obětovat, nedbal příliš ani na své zdraví, což se mu nakonec stalo osudným. Vždyť se dožil necelých 44 let. Noviny, pro něž doslova dýchal, ho přežily o čtvrt století.

Odkaz hodný následování

Před 120 lety, 15. března 1888, zemřel v chorvatské Opatiji redaktor Opavského týdeníku Jan Zacpal, označovaný, ačkoliv nebyl Slezanem rodem, za prvního uvědomělého slezského novináře. Do obrozenecké služby ho vtáhl Antonín Vašek, který byl koncem roku 1865 nucen zastavit vydávání Opavského besedníku, prvního českého periodika ve Slezsku.

Zacpal se však nedlouho poté stal jeho zdatným nástupcem a Opavskému týdeníku obětoval veškeré své tvůrčí i životní síly. Pro zdravotní těžkosti se musel v první polovině osmdesátých let práce v redakci vzdát, nicméně na obsah listu si ponechal největší vliv. Záhy ho už ale plicní choroba připravila o zbytky energie. V boji s ní mu v poslední fázi nepomohlo ani klima Balkánu, kam dorazil v únoru 1888. „Jeho“ Opavský týdeník pak vycházel až do roku 1913.

Za oprávněné požadavky Slezanů

Odpovědnosti za vydávání listu se Zacpal ujal po krátkém učitelském působení v Olomouci (v blízkých Hostkovicích se v roce 1844 narodil) a od prvního čísla Opavského týdeníku, které vyšlo 17. září 1870, se potýkal se značnými a jen těžko řešitelnými problémy. Nejprve se týkaly tiskárny.

Oproti Opavskému besedníku, tištěnému kurentem, zvolil totiž pro Opavský týdeník latinku, přestože toto rozhodnutí znamenalo ztrátu části potenciálních odběratelů, navyklých na kurent Opavského besedníku. Trvale zápasil s finančním zajištěním listu, což ho donutilo do jeho vydávání investovat podstatný díl svého jmění. Souběžně dokázal zastávat post odpovědného i výkonného redaktora a dostál též stanovené koncepci Opavského týdeníku, která spočívala ve formulování politických, hospodářských a kulturních požadavků Čechů žijících ve Slezsku.

Sázel především na statě s národnostní a školskou problematikou, zabýval se dějinami Slezska a organizací českého života v něm. Neopomíjel však ani se Slezskem sousedící moravské regiony. Své významné místo v obsahu listu měla rovněž rubrika dopisů, jakási obdoba stránky současného Deníku nazvané Čtenáři sobě.

Pro rozvoj českých spolků

Zacpal se vedle novinařiny neúnavně věnoval spolkovým aktivitám. Opavský týdeník jeho zásluhou připravil založení Matice opavské (1877).

Poté se list stal jejím neoficiálním tiskovým orgánem. Jeho zakladatel se zasadil i o koupi Matičního domu a spravoval matiční knihovnu. Účastnil se rovněž práce pro matiční gymnázium a inicioval založení řady spolků, které vznikaly v reakci na jeho programové prohlášení „Spolčujme se!“, zveřejněné v Opavském týdeníku.

Přesto mimořádně činný Zacpal zůstává mezi vedoucími osobnostmi českého národního probuzení ve Slezsku poměrně opomíjeným. I tak je po něm v Opavě pojmenována ulice a na sklonku šedesátých let minulého století zhodnotila jeho odkaz Oldřiška Nejedlá v práci „Jan Zacpal – život a činnost slezského novináře“. Pamětní desku mohla Matice slezská Zacpalovi, namísto té původní z roku 1924, zničené za války, odhalit až nedlouho po svém znovuobnovení v roce 1990.

(ian)

15.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení