S jejím dílem se mohli setkat příznivci umění nejen v České republice, ale také v Polsku, Kanadě nebo Německu, kde byla řada děl zakoupena do galerií nebo soukromých sbírek. Svoji uměleckou dráhu začala autorka narozená v roce 1960 v Krnově studiem na Střední průmyslové kamenosochařské škole v Hořicích v Podkrkonoší.

Po několika společných výstavách se v roce 1991 dočkala i své první samostatné výstavy v Galerii města Zlaté Hory. A pak už to šlo tak nějak samo od sebe.

Během uplynulého dvacetiletí Renata Charousková vystavovala hned několikrát také v Opavě (2001, 2002) nebo v Hradci nad Moravicí (2004, sympozia 1999, 2001, 2010). Uměleckým životem Renaty Charouskové se promítá i úzká dlouhodobá spolupráce s básnířkou Irenou Šindlářovou. Nejen, že jí ilustrovala sbírky Bludný kámen, Spící rytíř a knihu Legendy Lichnovského zámku, ale společně realizovaly i projekt nazvaný Z jednoho pramene, kdy Renata vytvořila desítku obrazů na základě inspirace Ireniných básní.

Tento zajímavý podnik byl ale uměleckým spojením hned čtyř autorů různých žánrů – kromě obou již zmíněných dam se přidala recitátorka Ivana Plíhalová a hudebník Ivan Gajdoš. Tak se psané a mluvené slovo spojilo s malbou a hudbou v jeden úchvatný celek. Renata totiž vidí svět kolem sebe barevný. A to v pestrých pastelových odstínech.

S jejich pomocí pak zachycuje do svých obrazů okamžiky a časové úseky, které člověk často přehlíží. Okamžiky až mystické a přece tolik běžné, okamžiky pomíjející, a přece věčné.

Právě některá díla pocházející z projektu Z jednoho pramene jsou základem od pátku otevřené výstavy Renaty Charouskové ve výstavní síni Muzea Krnov. Ta potrvá až do 21. listopadu a otevřena je každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Na ní Renata Charousková představuje retrospektivu své práce v uplynulých deseti letech.