Skupina je původem z Prajzské, ale to by určitě nebyla ta nejzajímavější informace. Věkový průměr tohoto souboru je asi 23 let.

Miroslav Masařík před nedávnem naší redakci přiznal, že popularita dechovky v Opavě slábne. Lidé chodí, ale už ne v takovém množství. Na Prajzské s nízkými návštěvami problémy nemají.

„Působíme v Městském orchestru mladých z Dolního Benešova, který čítá asi šedesát lidí. Od desetiletých až po členy, jimž táhne na pětačtyřicet,“ nechal se slyšet Radim Langer, jenž v Prajzovance hraje na pozoun, a ještě dodal: „O návštěvníky našich koncertů nemáme nouzi. Neříkám, že neustále přibíráme nové členy, ale mnozí muzikanti fungují v naší kapele formou hostování.“

Prakticky všichni členové Prajzovanky spolupracují i s jinými skupinami. Nejde vždycky jen a pouze o dechovku, ale žánry jako jazz nebo pop. Že by však někdo fungoval třeba v nějaké hardcorové kapele, to zase ne. „Takovým extrémem nikdo z nás není,“ ujišťoval Radim Langer a ještě připojil několik postřehů: „Naše hudba rozhodně není autorská. Přezpíváváme nejen různé dechovkářské hity, ale jdeme i moderní cestou. Nevylučuji však, že do budoucna bychom si mohli skládat i vlastní muziku.“

Jak již bylo řečeno, Prajzovanka do svého repertoáru kromě tradiční Moravanky či Glorie zařazuje modernější věci. Jmenujme písně jako Killing me softly, Ragtime nebo Moonlight shadow. Všechno v úpravách pro malou dechovku.

„Z toho modernějšího zazní v Opavě asi tři skladby,“ upřesňoval jeden z členů kapely. Koncert Prajzovanky je v opavském kině Mír na programu v neděli 15. ledna od 14.30. Tato hudební skupina ve slezské metropoli každoročně koncertuje i na Ptačím vrchu. Častokrát zajíždí k vystoupením i do Polska.

Petr Dušek