Novým koncertním křídlem se může pochlubit Základní umělecká škola P. J. Vejvanovského v Hlučíně. Podle ředitele školy Jan Huszára jde o klavír z věhlasné rodiny značek Steinweg a Steinway.

„Pořídili jsme si nástroj značky Glotrian – Steiweg. Má návaznost na zakladatele firmy Steinway, což je světoznámý výrobce koncertních nástrojů ze Spojených států,“ uvedl Jan Huszár.

Klavíry značky Steinway si pořizují světové koncerní sály od Los Angeles po Tokio. „Pro klavíristy na celém světě je značka Steinway něco jako Rolls-Royce mezi automobily,“ zmínil ředitel školy.

Na tato křídla hrají hvězdy hudebního nebe. Jedno takové třeba dostal darem Antonín Dvořák při svém pobytu v Americe a složil na něm svou Novosvětskou symfonii. Na Steinway hráli Artur Rubinstein, Richard Wagner, John Lennon i Jaroslav Ježek.

„Muzikanti na něm oceňují nádherný plný tón a zvuk, který je proslulý svou univerzálností,“ dodal Jan Huszár. „Nový klavír slavnostně pokřtíme na koncertě 28. listopadu v Kulturním domě Hlučín,“ zdůraznil ředitel.

Na koncertě zazní dvě skladby ruského skladatele A. P. Borodina pro klavír sólo, které zahraje absolventka hlučínské umělecké školy Lucie Tkačíková. Čtyřruční skladby Sergeje Rachmaninova představí manželé Faranovi. Zazní také kompozice J. Haydna, česká hudba Eduarda Dřízgy a Karla Stamitze.

„Po tomto ojedinělém koncertě se nástroj přesune do prostor školy, kde už je od roku 2008 k dispozici jeden špičkový nástroj, klavírní křídlo značky Petrof,“ uvedla mluvčí Hlučína Ivana Gračková.