Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes Jančí povede masopustní průvod

Jančí - Tyto dny jsou v celé naší republice zasvěcené tradičním oslavám masopustu a nejinak je tomu také v našem kraji a obci Jančí.

4.3.2011
SDÍLEJ:

Masopustní průvod a slavnost Pochování basy je v Jančí už tradiční záležitostí.Foto: archiv obce

Jančí, malá vesnice a součást obce Březové, v sobotu 5. března uspořádá masopustní průvod, který má zde již dlouholetou tradici. O založení této akce se ve vsi zasloužil před mnoha lety místní sbor dobrovolných hasičů, který v tom s nadšením pokračuje dodnes.

Jančí má svůj výborný kolektiv mezi občany, kteří jako vždy si na hasičské schůzi bez jakýchkoliv výhrad rozdělí různé úkony pro organizaci v tento slavnostní den. V letošním roce bude sraz občanů převlečených do různých masek odlišného charakteru v devět hodin ráno před místním kulturním domem (bývalou školou).

Zde se také všechny masky zapíší kvůli pozdějšímu vyhodnocení a poté bude v devět třicet hodin akce oficiálně zahájena proslovem a se společným vyfotografováním všech zúčastněných.

A jak vypadá samotný průvod? V čele jde vždy medvěd s vodičem a za nimi si poskakují či pozpěvují ostatní masky jakéhokoliv charakteru. V Jančí se každý rok pravidelně střídá chod masopustního průvodu, a proto v letošním roce půjde průvod z horního konce od „točny“ směrem dolů přes vesnici.

V jednotlivých domech či staveních si medvěd a masky zatancují s obyvateli na dechovou hudbu, kterou, rovněž jako každý rok, zajišťuje v Jančí skupina Oderanka z Oder pod vedením pana Kubici. Po ochutnání zákusků, koblížků, chlebíčků či lahodného moku se pokračuje k dalšímu domu.

Ukončení průvodu je „zahájeno“ opět v místním kulturním domě, kdy každý z účastníků průvodu dostane guláš, pivo, limonádu, dle sil a míry střízlivosti, kterou ještě disponuje. V některých obcích takto masopustní průvod končí, ale zde ne.

Po občerstvení jdou všichni domů, připravit se na masopustní zábavu, která bude odstartována jak jinak než v kulturním domě, a to v devatenáct třicet hodin. Vyvrcholením celého dne je klasický obřad pochování basy, losování o bohatou tombolu a spravedlivé vyhodnocení nejlepších masek.

K poslechu a tanci bude hrát kapelník pan Poljak z Budišova nad Budišovkou. O občerstvení a pohoštění je jako vždy plně postaráno. Všichni spoluobčané jsou srdečně zváni.

Autor: Tomáš Pustka

4.3.2011
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení