Tu Perplex vydal jako svou v pořadí třináctou publikaci, počítáme-li do toho i jedno CD. Tentokrát se nejedná o básnickou sbírku, ale o soubor textů opavského hudebníka, lídra skupin Sonyk Bel, Expedice Apalucha a Dobrozdání, textaře a také výtvarníka Jiřího Bosáka.

Kniha vznikla výběrem z 240 textů, které Jiří redaktoru Danu Jedličkovi poskytl. Jak se Dan zcela zaplněnému Klubu Art Obecního domu svěřil, hledal způsob, jak Bosákovy texty, které nejsou klasickým básnickým dílem, analyzovat. Nakonec využil speciálního počítačového programu, který zjistil nejpoužívanější slova, a z nich lze usoudit pohnutky autora.

„Nejčastěji používané slovo je JÁ, to Jiří použil celkem pětsetpadesátčtyřikrát, hned po něm pak slovo TY, které využil třistapadesátčtyřikrát. To znamená, že Jiří píše hodně niterní poezii a snaží se komunikovat mezi sebou a někým dalším,” popsal texty Dan Jedlička.

Poté ale pokračoval dál. „Nejčastěji používané sloveso je SPÁT, zde je jasně znatelná autorova nejoblíbenější činnost,” dodal na adresu Jiřího Bosáka už se znatelnou dávkou humoru Jedlička, který také hledal jeho stylizaci.

Z té mu vyšel pes – baset a dokázal to porovnáním portrétu Bosáka s portrétem baseta promítnutým v zadní projekci. Sám Jiří Bosák to i nepřímo potvrdil, když pronesl, že v jeho textech hrají psi velkou roli, ale jedná se o psy zpravidla odkopnuté, a ne ty rozmazlované a kynoucí.

„A navíc jsem podle čínského kalendáře pes,” uzavřel diskusi Bosák, který motiv psa použil i jako častý námět ilustrací své knihy.

Jiří Bosák je ale především hudebníkem, a tak postupně potěšil návštěvníky po pěti písních všech svých uskupení, byť ne úplnými. Své písničky zahrály Sonyk Bel, Expedice Apalucha a Dobrozdání akusticky a to, jak zdůraznil Dan Jedlička, byla jediná možnost je v této podobě slyšet. Navíc jinak folkové Dobrozdání si jako posilu přivedlo houslistku Terezu Urbánkovou a zpěvačku Petru Hlochovou.

Každá série byla publikem odměněna bouřlivým potleskem. Na závěr pak Jiří Bosák prozradil, proč je vlastně modrý. „Není to proto, že bych snad byl nějaký přiškrcený nebo tak. Jde o modré srdce, psy a blues,” řekl autor před poslední písní, kterou byla premiéra žhavé novinky Jsem vlastně modrý.

Závěrečným krokem příjemného večera byl samotný křest, který byl na jeho přání proveden bylinnou hořkou, společným přípitkem se všemi jeho spoluhráči z jednotlivých skupin.

„Kniha byla vlastně náhodný nápad před dvěma roky a vyšlo to nakonec opravdu pěkně. To by se ale nestalo, kdyby nebylo lidí, co tady stojí za mnou. Nebýt jich a jejich písniček, nebylo by ani mých textů, které na ně pasuji. Jsem rád, že dnešní večer měl takovou skvělou atmosféru, i když přiznávám, že mne mrzí, že zde dnes nemohli být všichni, koho bych tu chtěl mít,” svěřil se během podpisování své knihy Jiří Bosák.