VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radek Fridrich v Artu pokřtí svou novou knihu

Opava – Dnešní literární večer s názvem Nadějné vyhlídky bude od 19 hodin poněkud slavnostní. Svou novou knihu Nebožky totiž na půdě opavského Klubu Art pokřtí děčínský spisovatel Radek Fridrich.

8.11.2011
SDÍLEJ:

Radek Fridrich ve svých dílech často zmiňuje svůj rodný kraj – Děčínsko.Foto: Ondřej Lipár

Zmíněný severočeský autor je na tuzemské scéně známou personou. „Běžně své knihy vydává v renomovaných nakladatelstvích. Budeme rádi, když ho budeme moci vydávat u nás v Opavě. Je to sice první, ale doufám, že ne poslední spolupráce,“ poznamenal opavský básník Dan Jedlička, jeden z členů nakladatelství Perplex, zastřešujícího nejen nejnovější Fridrichovo dílo, ale i celé Nadějné vyhlídky.

Radek Fridrich na sebe básněmi upozornil po roce 1989 a stal se významnou postavou současné české poezie. Dan Jedlička ho charakterizuje celkem jasně: „Originální, úspěšný a nezakomplexovaný autor, který ví, co a jak chce svou tvorbou sdělovat.“

Fridrich píše o Děčínsku

Nebožky jsou velmi specifickou knihou. Čtenáře na první pohled nejspíš zaujme, že je psaná ve dvou jazycích. V češtině a také v němčině. Na tomto místě se odráží Fridrichův původ. „Rodina Radka Fridricha z Děčínska pochází a on svou identitu vnímá jako česko-německou,“ posunul se dále Jedlička.

S motivem autorova rodného kraje se v jeho dílech setkáváme často. Ani Nebožky nejsou výjimkou: „Programově se zaměřuje na oblast svého rodného Děčínska, na jeho historii, místopis, obyvatelstvo, pověsti a legendy.“

Čtenáře může napadnout otázka, proč Fridrich zvolil právě titul Nebožky. „Kniha tvoří protipól k Fridrichově knize Řeč mrtvejch, která vyšla právě před deseti lety a promlouvala výhradně ústy mužských postav. Nyní je přinášen ženský pohled,“ uvedl Jedlička.

V básních se objevují mrtvé postavy. Vše je nutno chápat jako symboliku světa, který už neexistuje. Předválečného Děčínska: „Tento svět zmizel spolu s vystěhováním původního obyvatelstva a se zánikem jeho tradic. Nebožky k nám tedy nepromlouvají jen ze záhrobí, ale ze skutečného zásvětí,“ vysvětloval jeden z členů nakladatelství Perplex.

Páté výročí Perplexu

Dnešní večer v Artu ovšem nebude pouze o Radku Fridrichovi. Svou poezii představí i čerstvý laureát ceny Literární soutěže Františka Halase – třinecký básník Jan Delong. „Snaží se navázat na literární dění, které v 90. letech reprezentovala skupina autorů kolem časopisu Weles. Nejen vítězství v halasovské soutěži svědčí o tom, že by se do budoucna mohlo jednat o zajímavé jméno,“ usuzoval Dan Jedlička.

O hudební doprovod se postará pražská alternativní písničkářka Katka Šarkozi.

Čtení v Artu se stane zároveň i oslavou pátého výročí vzniku nakladatelství Perplex. Zdaleka však nezůstane jedinou. „Podobných literárních večerů jsme v České republice připravili celkem osm. Vrchol představuje naše předvánoční vystoupení v londýnské Covent Garden, kde budeme číst po boku významného britského básníka Rogera McGougha,“ zakončil Dan Jedlička.

Petr Dušek

8.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení