Ačkoli by druhý a závěrečný díl jeho fotografické knihy s názvem Cestou osudu a náhody, který Romanovo dobrodružství dokumentuje, měl vyjít až ke konci jara, už nyní si z něj mohou návštěvníci besed vyslechnout jednotlivé úryvky přímo z úst autorových.

Nejbližší Romanova přednáška se uskuteční již dnes, v pátek 3. února, a to v obřadní síní bolatického obecního úřadu od 17 hodin.

„Přednášku mám rozdělenou na dvě části. V první přiblížím svou cestu, trasu, výhody a nevýhody solitérního cestování bez závislosti na jízdních řádech, zpátečních letenkách a ubytovacích zařízeních. Sedm let jsem si vystačil jen s tím, co se vešlo do batohu a peníze na cesty jsem si pořizoval za pochodu, ať už prací na farmách či prodejem svých fotofrafií,“ popisuje Roman průběh besedy a pokračuje:

„Ve druhé části vyprávím posluchačům o svém nejkrásnějším stopu desetidenní plavbě na jachtě po tropických ostrovech Thajska a pokračuji postřehy a snímky z jedinečného phuketského festivalu.“ Kromě Bolatických si pak budou moci již brzy vychutnat nevšední přednášku také lidé v dalších obcích na Opavsku. Podle Vehovského to budou například Kobeřice, Kravaře, Bohuslavice, Vřesina či Ludgeřovice.