Proč vybrali organizátoři toto téma či jaké největší kulturní lahůdky vám festival nabídne? Na tyto otázky nám odpověděl hlavní dramaturg festivalu Petr Rotrekl.

Z čeho vychází nápad festivalu? Proč právě Mezi NÁMI zvířaty?

Je to jedno z témat, které již dlouho nosím v sobě… Člověk jako integrální součást živočišné říše, obdiv a pokora k neuvěřitelné pestrosti všeho živého v mořích, na souši či ve vzduchu… fauna jako nevyčerpatelná zásobárna, která v historii lidstva inspirovala všechny druhy umění… od Gogola či Shakespeara až po pravěké lovce a jejich skalní malby…

Na propagačních materiálech k 52. Bezručově Opavě se objevuje chameleon. Proč?

Chameleona jako symbol a zástupce živočišné říše, který se objevuje na plakátu a všech propagačních materiálech festivalu, jsme si nevybrali my, ale chameleon si vybral nás, tedy náš festival. Je to jedno z nejzajímavějších a nejinspirativnějších zvířat - pomalý rozvážný důstojný pohyb, nejdokonalejší oči v přírodě, neuvěřitelné možnosti jeho barevné proměnlivosti – sloužící komunikaci, termoregulaci či splynutí s prostředím, lovecké schopnosti jeho jazyka… Prostě čirá dokonalost, kterou můžeme my lidé jen obdivovat a závidět.

Vím, že program je vždy pestrý a těžko se dá z něj něco vypíchnout? Přesto je něco, na co byste rád upozornit? Co třeba ještě nebylo?

Určitě alespoň vyzdvihnu hlavní výtvarný počin festivalu – výstavu Zvěrosnubnost Michala Cihláře a Veroniky Richterové – výtvarníků, kteří svou tvorbou doslova opylují diváky nádhernou porcí fantazie, hravosti, imaginace. Jen se přijďte podívat, jaké kouzla se dají vytvářet z plastových lahví, papíru či linoritu… Nebo bych také upozornil na taneční vystoupení Labutí píseň o duši, kde se představí také pohybově handicapovaní mladí lidé se svou verzí Čajkovského Labutího jezera.

Na co či na koho jste pyšný, že se vám do Opavy podařilo přilákat?

Zase bych toho mohl jmenovat mnoho. Ale speciální pořad pro festival připravuje cestovatel Jiří Kolbaba. Své knihy a písně představí výtvarník a všeuměl Petr Nikl, který je hlavním autorem nejúspěšnějších výstav poslední doby – Orbis Pictus či Labyrint světla. Dále pak koncert Janáčkovy filharmonie, která již několik let na téma festivalu prezentuje své umění. Nebo Jaroslav Dušek a jeho divadlo Vizita, který se svými mistrnými improvizacemi baví i zdravě provokuje, nebo především domácí aktivní zapojení mnoha opavských institucí, škol či jednotlivců… Ale to bych mohl jmenovat program postupně od 2. do 30. září, nedá se určit, co je cennější či zajímavější. Posoudí to až návštěvníci festivalových programů.

Téma festivalu nabízí otázku: Které zvíře byste chtěl být vy? A proč?

Možná, že v tomto čase a hlavně po skončení festivalu některou z šelem – ty hodně spí, a to já rád, a hlavně umí krásně relaxovat a odpočívat a chystat se k dalším útokům a aktivitě… ale když je třeba, jsou připraveny !!!

Více informací k festivalovému programu, soutěže o lístky a další zajímavosti vám budeme průběžně přinášet v Opavském a hlučínském deníku a Regionu.