Dvacátý druhý festival, jedenáct let. To jsou čísla, která charakterizují dramaturga festivalu Bezručova Opava Petra Rotrekla. Letos festival oslaví jubilejní výročí, půlstoletí. Pro zájemce je připraven měsíc trvající nabitý program. 50. Bezručova Opava bude zahájena prvního září ve Slezském divadle hrou Kumšt – Yasmina Reza, kde se v hlavních rolích představí Jan Tříska, Jan Kačer a Jan Hrušinský.

Festival nabídne průřez všemi směry umění. Na to, jak taková organizace vyčerpává, kolik lidí se na ní podílí, jak vznikají témata, jsme se zeptali hlavního organizátora. „Některé věci jdou přes roky. Něco plánujeme i dva roky dopředu. Minimálně když začne jeden festival, tak se začíná s druhým. Máme stanovená témata na čtyři roky dopředu, ale není to dogma. Práce s vymýšlením témat je vlastně nekonečná. Kde jsi, tak tam tě něco napadne,“ řekl ředitel festivalu.

„Člověk občas cítí lehkou vyhořelost, ale pak mě nakopne nějaká kulturní akce a inspirace přiteče. Těch témat, co mě zajímá, je stále mnoho. Důležité je pro mě, že tady je spousta skvělých spolupracovníků, že dobře funguje přípravný výbor festivalu,“ uvedl Petr Rotrekl.

Nepřeberné množství. Tak definoval počet lidí, kteří se na festivalu aktivně podílejí. „Jsou to lidé, kteří aktivně vystupují nebo spoluorganizují. Mám také spoustu našeptávačů, kteří mě posunují dál,“ doplnil hlavní dramaturg.

A jak vznikl název? „Když jsme přemýšleli nad jubilejní akcí, tak jsme si říkali, že by to mělo být širší téma. Chtěli jsme dát najevo, že Opava se bude cítit i do budoucna evropským městem. Autorem názvu Evropská duha nad bílým městem je Petr Hanousek, jeden ze členů přípravného výboru,“ prozradil Petr Rotrekl.

Největší chloubou organizátora je interaktivní výstava Orbis Pictus, která bude zahájena v úterý čtvrtého září v kostele svatého Václava. „Přibližně před rokem a půl se plánovalo, že tato výstava bude v rámci republiky v Opavě první. Ale nejdříve byla Praha a Brno, a protože jsem tuto výstavu chtěl až na září, tak je nakonec Opava alespoň posledním místem na pouti po České republice, než se vydá do zahraničí. Dále výstava putuje do Florencie.

Výstava pak navštíví všechny kontinenty a putovat bude až do roku 2023. V každé zemi, kterou výstava navštíví, má vyjít v daném jazyce Labyrint světa a ráj srdce od Komenského,“ zkonkretizoval. Petr Rotrekl se stane od října znova učitelem na Slezské univerzitě v Opavě. V rámci bakalářského studia Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo bude vyučovat předmět Dramaturgie festivalu.

„Rád bych to zaměřil na praxi. Chci ty studenty doslova a do písmene zapojit do přípravy festivalů Další břehy a Bezručova Opava,“ uzavřel Petr Rotrekl.