Svou prvotinu Suchý hadr na dně mořském nám ochotně před rokem představila v našem novinářském kroužku, i když se necítila zrovna fit. A na děti silně zapůsobila jako příklad toho, že sny se dají splnit.

Jak se to stane, že se z dívky ze Štěpánkovic stane spisovatelka?

Přála jsem si být spisovatelkou mnoho let, ale k tomu, abych se tak mohla titulovat, vedla dlouhá cesta, na které jsem překročila hranice několika států i svých vlastních možností.

Některé děti si do kolonek povolání píší zpěvačka, herečka, modelka. U vás to bylo spisovatelka?

Měla jsem velké štěstí, že mě máma odmala vedla ke čtení a budovala ve mně lásku ke knihám. Pamatuji si, jak jsme spolu listovaly v knížkách, ve kterých mi ukazovala známé obrazy a sochy, Prahu, pamatuji si, jak mi četla. Možná proto jsem své idoly viděla někde jinde než na televizní obrazovce.

A díky bohu za to, protože hudebně netrefím ani tón, když mám veřejně vystoupit, zapomenu i své vlastní jméno a na modelku bych musela umět na podpatcích nejenom stát, ale i chodit.

Popište, jak vzniká ve vašem případě proces samotného psaní? Máte nějaký rituál?

Rituál nemám, ale každé ráno se modlím, aby mě něco napadlo (smích). Pro to, aby měl člověk psaní jako profesi, je důležitá spousta věcí a jenom talent bohužel nestačí. Potřebujete také vybudovat sebedisciplínu a mít vytrvalost, protože se velmi často stane, že se i několik hodin dívám na prázdný „papír".

Teď už vím, že od toho „papíru" nemůžu odejít. Že musím vydržet a přemýšlet a zkoušet a mazat a přepisovat. Přemýšlení je důležitá součást celého procesu, ale musela jsem si na to dlouho zvykat, protože jsem měla špatné svědomí, že nic nedělám.

Vaše nová kniha má navazovat na prvotinu?

Ano, znovu jsem si vzal inspiraci nebo spíš páteř ze svého vlastního životního příběhu a potom jsem si ho doplnila různými zážitky a situacemi, které byly tak milé, že by bylo škoda je nepoužít. Hlavní hrdinka se rozhodne, že je to pro ni ještě málo a rozhodne se, že se po hlavě vrhne do další životní etapy.

Kde tato druhá kniha vznikala?

Začátkem loňského roku jsme se přestěhovali do Anglie a tam jsem hned začala psát. Kniha vznikala pět nebo šest měsíců. Potom jsem si dala měsíc pauzu a pak jsem knihu odeslala do nakladatelství. Jim se to líbilo a rozhodli se ji vydat.

Píšete si poznámky, postřehy, třeba v průběhu dne, a ty pak zakomponujete do textu? Kde se inspirujete?

Inspiruji se v našich životech, protože chci, aby moje příběhy stály oběma nohama na zemi a aby byly o nás. A víc než do poznámek sahám do své paměti a vzpomínám, co jsem sama zažila, co zažili ostatní, snažím se vybavit příběhy a situace, které mi někdo vyprávěl. A potom to všechno spojím dohromady a zapojím svou fantazii.

Přibližte krátce čtenářům, o čem vaše knihy jsou?

Knihy jsou z části autobiografické a z části výplod fantazie. Kde začíná jedno a končí druhé, je ale i pro mě velmi složité rozpoznat, protože celou kapitolu postavím na nějakém dojmu nebo vzpomínce nebo pocitu a její příběh dovymyslím. Vytvořila jsem postavu Anny, která se s humorem a sebeironií pere s životem. Ten je někdy sranda, ale někdy zase není vůbec žádná legrace.

Co vás v poslední době trápí?

To, že tolik lidí na celém světě ztratilo respekt k základním morálním a lidským hodnotám. To, že si musím přát, aby byl svět bezpečné místo k životu, protože to tak není.

Ivana Chřibková se narodila ve Štěpánkovicích na Opavsku ve znamení Berana. Svou kariéru začala v novinářském kroužku ve Středisku volného času Opava. Po střední škole pracovala pro opavský týdeník Kamelot a později pro deník Svoboda v Ostravě.

Pak se přestěhovala do Prahy a několik let pracovala pro televizi Nova, jako scenáristka například zpracovávala první reality show České a později ČeskoSlovenské SuperStar. Později se stala šéfredaktorkou redakce webu Nova.cz, pak pracovala jako producentka a scenáristka pořadu Volejte Novu.

Po všech těchto zkušenostech se rozhodla kariéru přerušit a přestěhovala se do španělské Andalusie, kde napsala svou první knihu. Druhá kniha vznikla ve městě Leeds v Anglii, kam se přestěhovala za dalším životním dobrodružstvím.