Na tuto legendu navázalo mnoho lidí ve většině zemí světa a mezi pokračovateli tradice výtvarného vyjádření na veřejných prostranstvích je i Vojtěch Král. Ten je v poslední době známý i kvůli spolupráci s fanoušky opavského fotbalu.

Jak jste se dostal k fanouškovské základně SFC?

Co se týká fotbalu, tak bych řekl, že jsem takový „rybízek", protože na SFC jsem začal chodit až v roce 2009.

Pamatujete si na co jste šel?

Můj první zápas, Opava proti Hradci, naši prohráli tuším 2:1. Jaroslav Kolínek nedal v nastavení penaltu, to pro mě byl nezapomenutelný zážitek. Od té doby jsem na domácích zápasech nechyběl a zhruba dva roky poté jsem se zapojil do prezentace.

Co všechno už jste pro lidi kolem fotbalu vytvořil?

Tak v první řadě to nejsem jen já, ale úzká skupina lidí, kteří se na prezentaci podílí, a interně funguje trochu jako firma, kdy každý má na starosti určité úkoly. Ty plní do puntíku včetně termínu.

Jaké máte mezi fanoušky ohlasy?

Ohlasy z jiných táborů v rámci České republiky jsou zatím vynikající. Za poslední roky jsme se hodně zvedli, rozhodně nad úroveň druhé ligy. To ale neznamená, že není na čem pracovat. Nespokojíme se s nějakým standardem a je třeba si říct, co jsme udělali špatně a co dobře.

Vojtěch Král

Na druhé straně se ale nebráníte spolupracovat i s jinými subkulturami.

S Ondrou Hložkem, kterého momentálně považuji za lídra básníků v Opavě, jsme zkušebně provedli malbu s jeho tématem a texty. Ohlasy byly skvělé a malbu je možné vidět na autobusové zastávce na Hradecké ulici. Dohodli jsme se také na další práci. Baví mě, že chce svou tvorbu dostat do ulice.

Vím o vás, že jste se v minulosti věnoval hudbě. Zůstává ve vás něco z toho období?

Nedávno jsem si na tuhle otázku sám odpověděl. Celým životem mě provází a utváří hudba, stejně jako texty písní, o kterých si myslím, že si mě vyhledaly.

Kdy jste vlastně s malováním začal?

S malováním jsem začal přibližně v roce 2005, ale datuji a uchovávám všechnu svoji práci až od roku 2006.

Existují světoví nebo tuzemští writeři, nebo tvůrci z výtvarné oblasti, jejichž práci obdivujete?

Snažím se nekoukat po ostatních a jet si striktně to své. 
V dnešní době to ale snad ani nejde, takže sleduji všeobecný posun v této oblasti. Libí se mi místní tvůrci, co v Opavě kdy malovali a kteří scénu postavili. Také má skvělé zástupce writerů Slovensko, Polsko nebo Německo. Já se snažím podporovat a rozvíjet graffiti scénu v Opavě. Je sice malá, ale potenciál má velký.

Je v Opavě dostatek legálních ploch?

Oproti Ostravě rozhodně. Jsem ale pro vytvoření více ploch. Od doby, kdy se zpřístupnily ulice Jaselská, Ratibořská, Zeyerova, tak nelegální graffiti prakticky vymizelo z centrální oblasti Opavy.

Jaké výtvarné formy používáte kromě spreje?

Sprej používám přednostně, jinak ale válečky, štětce, okrajově maluji obrazy, protože možná to někdy někoho bude zajímat. Na zdech také pracuji s gumoasfaltem, penetračním olejem, prostě se vším, co kryje. Jinak pro vytváření designu na oblečení používám počítačový software.

Čeká vás nějaká tvůrčí výzva?

Baví mě zvyšovat laťku, takže jakmile něčeho dosáhnu, jdu na další. I když po malých krůčcích. Rozhodně plánuji v Opavě mural, což je pomalovaný panelák z boční části shora dolů.

Co vás baví mimo writing?

Jednoznačně dcera, která se nám doma už dva roky stará o zábavu. Je to element. Jinak miluji vaření, chodím na basket fandit BK Opava, kteří jsou úžasní a od loňska legendární. Taky nemohu zapomenout na muziku a v neposlední řadě taky na práci v konstrukční kanceláři.

Vojtěch KrálNarodil se 15. listopadu 1986 v Opavě. Vystudoval Střední školu technickou v Opavě. V minulosti zpíval 
v kapele Na dno. Má dvouletou dceru. S malováním začal v roce 2005. Pracuje v konstrukční kanceláři. Spolupracuje na prezentaci fanoušků SFC Opava.