Co potřebuje každý myslivec, který se účastník honu? Podle Viktora musí mít splněné myslivecké zkoušky, musí být držitelem zbrojního průkazu skupiny C a také musí být pojištěn.

„Honu se účastní honci, to jsou pomocníci, kteří nemusí mít myslivecké zkoušky, a psi s loveckými zkouškami,“ vysvětluje Viktor a dodává, že se v poslední době zpřísnily kontroly na alkohol, kontroly zbraní, často chodí policisté a bezpečnost je vyšší než dříve.

Co se týče bezpečnosti na honu, myslivec podle jeho slov nikdy nesmí vystřelit, pokud přesně nevidí, o jakou zvěř se jedná. „Po ukončení leče musí okamžitě vybít zbraň. I když má myslivec zbraň vybitou, měl by s ní zacházet, jako by byla nabitá,“ říká Viktor.

Co se loví na honech? „Loví se drobná zvěř, to znamená kachny, zajíci, bažant, kohout,“ vyjmenovává Viktor a doplňuje, že od Nového roku se dělají již jen naháňky v lesích. „Na naháňkách neboli nátlačkách se loví divoká prasata, konkrétně jen selata a lončáci,“ uvádí myslivec Viktor. Lov zvěře se podle jeho slov provádí na vodních plochách, na polích a v lese.

Jak dále zmiňuje, musí se jednat o honební pozemky. „Hony pořádá myslivecké sdružení nebo honební společenství,“ upřesňuje Viktor. Jak probíhá hon a čím se střílí drobná zvěř? „Drobná zvěř se střílí brokovnicí, postřelenou zvěř dohledávají a přinášejí lovečtí psi, kteří ji odevzdají svému pánovi, buď myslivci, nebo psovodovi,“ popisuje Viktor s tím, že ulovenou a dohledanou zvěř pak nosí honci.

„Po skončení leče se provádí výlož zvěře. Ta se nakládá na vůz. A loví se dál. Na konci honu se provádí výřad, to znamená, že se veškerá ulovená zvěř vyloží na zem a hon se slavnostně ukončí,“ dodává Viktor a podotýká, že účastníci honu se zvou na tak zvanou poslední leč například do chaty, kde se myslivci po honu scházejí.