Proč jste se stejně výrazně neprojevoval už dříve?

Ze začátku jsem musel pilovat češtinu a role, které jsem zpíval, nebyly vždy má parketa. U hraběte Luny to je úplně jiné. Tuto postavu jsem ztvárnil už více než třicetkrát a že je pro mě něco jako moje osobní citová záležitost.

V čem je vám blízká?

Mám podobné povahové vlastnosti i šlechtický původ, a proto ho dobře chápu. Luna je výrazně dominantní muž, zoufalý z bezvýchodné lásky a silně žárlivý. Je to krásná role, kterou dříve zpíval i můj otec, a navíc jsem držitelem italského čestného titulu Verdiho hlas.

Vaši rodiče mají vztah k divadlu?


Divadlo je naše rodinná záležitost. Můj ukrajinský otec Semen byl vynikající operní a komorní pěvec, v současné době je profesorem zpěvu na krakovské Akademii múzických umění v Polsku. Matka Tamara, polská hraběnka s ukrajinskými předky, vyučuje hru na klavír, dirigování, psychologii a pedagogiku na Univerzitě umění a pedagogiky S. Worobkiewicze ve městě Černivci na Ukrajině.

Vaše přítelkyně Kremena také působí v opavském divadle. Měla nějaký vliv na vaše rozhodnutí přijmout angažmá v Opavě?

Tehdejší šéf opavské operní scény mě slyšel zpívat v Ostravě, a protože v souboru barytonistu potřeboval, nabídl mi práci. Kremena Slezské divadlo dobře zná a doporučila mi nabídku přijmout. Začínal jsem jako král v Daliborovi, následoval Švanda ve Švandovi Dudákovi, postavy Ježíše i kováře v Hrách o Marii a Luna z Trubadúra. Zpíval jsem i v inscenaci Amadeus. O krásnou titulní roli Dona Giovanniho mě v minulé sezoně bohužel připravila zlomená noha.

Se zpěvem jste začal už v dětství?

Ano, a ještě víc s četbou. Už jako tříletý jsem uměl číst ukrajinsky a v pěti letech polsky a rusky. Těmito třemi jazyky jsem dokázal mluvit dřív, než jsem nastoupil do školy, kde jsem se první dva roky mocnudil. Ve volných chvílích jsem doma hrával s dědou šachy a bridž. Ven mně naši moc nepouštěli, protože se o mě báli. Důvodem byla dřívější tragedie v rodině. Bavila mě kromě hudby taký technika, fyzika a matematika.

To jsou obory, se kterými Thálie moc nekamarádí.

O mém zpívání nechtěl otec dlouho ani slyšet, chtěl ze mě mít matematika. Ale říkejte to divadelnímu dítěti s muzikou v krvi! Během studia na fakultě aplikované matematiky jsem prošel estrádní skupinou a třemi folklorními soubory písní a tanců. Pořád mě to ale táhlo k opeře a zpěv jsem studoval na lvovské Hudební akademii. Přitom jsem začal vystupovat i v divadle a mou první rolí byl oficír v Lazebníku sevillském. Měl jsem však malý plat, a proto jsem si přivydělával jako číšník, taxikář, automechanik, stolař a tesař. Všechno, co jsem se naučil, se mi později hodilo.

Dnes už vám gáže stačí?

Musí, ale vedlejší aktivity mám dodnes. Umím opravit automobil a odborně rozumím počítačům.

Co třeba domácí práce?

Ty mužské miluji a dokázal bych se jim věnovat po celý rok. Nebráním se ani mytí oken nebo luxování. Vařit také dovedu, ale to mě nebaví. Kuchyň přenechávám přítelkyni a Kremena je vynikající kuchařka.

Které jídlo máte nejraději?


Například kus vepřového nebo krůtího masa, nadívaný česnekem a bylinkami, pečený v troubě a podlitý olivovým olejem a černým pivem. Z české kuchyně mám rád zelňačku, ale knedlíky nemusím. Nikdy neodolám jablečnému štrúdlů z lístkového těsta s oříšky a rozinkami.

Život mohou barytonoví osladit i úspěchy u žen.

Ženy jsem míval vždycky rád a myslím, že to bylo oboustranné. Mám však za sebou dvě nepodařená manželství a jsem už opatrný. Když jsem k nějaké ženě citově vázaný, další nechávám na pokoji. Našel jsem si dobrou partnerku a moc se těším na děti. Z toho vyplývá, že opavské divačky neznám a vzhledem k tomu, že nejsem zrovna zábavný, o moc nepřišly.

Nejste společenský typ?

Řekl bych, že spíš otevřený než společenský. Pokud se chci bavit, tak volím komorní prostředí s dobrými přáteli. Plesový člověk vůbec nejsem a než jít na bál, raději zůstanu doma.

Na jevišti zažíváte dramatické situace, zažil jste je taký ve svém životě?


Ještě za Sovětského svazu jsem byl s dalšími pěvci na turné v Americe a chtěl jsem tam předzpívat v Detroitu na operní roli. Řekl jsem o tom vedoucímu zájezdu a výsledkem byl striktní zákaz s domácím vězením v hotelu. Tajně jsem přes podzemní hotelovou garáž utekl k bratranci mé matky, který v Detroitu žije, a roli jsem po předzpívání dostal. Doma jsem byl označen za zrádce a manželka mě opustila. Za další dva měsíce se Sovětský svaz rozpadl. Když jsem měl o rok později letět z New Yorku do Detroitu, zmeškal jsem letadlo a letěl jsem dalším. Po příletu jsem se dozvěděl, že moje původní letadlo s třiadvaceti pasažéry spadlo a nikdo nepřežil. Smrt se mě tehdy nedočkala. Dva roky později v Polsku jsem jel autem s Lodží do Katovic na sólový recitál a po cestě jsem se vyhýbal čelnému nárazu s právě havarovaným vozidlem. Strhl jsem volant, vyjel jsem ze silnice a očesal pět těžkých plotových sloupů. Auto bylo na šrot, ale mi ani klavíristce, kterou jsem vezl, se nic nestalo. Na koncert jsme dojeli vlakem a jen klavíristka si před koncertem musela dát pořádného panáka koňaku, protože se jí pořád ještě třásly ruce. Před šesti lety jsem měl letět na představení z Kyjeva do Varšavy. Po nástupu do letadla jsme všichni museli po několika minutách zase vystoupit. Důvodem byla porucha na hydraulice podvozku, zjištěná naštěstí ještě na letišti. Kdyby se projevila až ve vzduchu, byl by to velký malér!

Jak vnímáte současnou politickou situaci na Ukrajině?

Jako válku o vliv pro další cestu mé země. Z evropského pohledu není příliš jasné, co se tam odehrává. Západní část je už historicky orientovaná na Evropu, kdežto východní na Rusko. Ukrajince spojuje snaha udržet svou zemi sjednocenou a nedopustit výbuch konfliktů, které by mohly vyústit do občanské války. V listopadu 2004 k tomu bylo hodně blízko. Koncem října na Ukrajině se budou konat parlamentní volby, které rozhodnou o dalším osudu mé vlasti. Volit budu na ukrajinském konzulátu v Brně, ale ještě 22. října budu vystupovat na obrovském operním galakoncertu v Oděse, kde bude přítomný ukrajinský prezident Viktor Juščenko.


Kdo je Andrij Shkurhan?


Narodil se 27. 11. 1961 v historickém městě Sambir v rodině umělců. Vystudoval informatiku a aplikovanou matematiku na univerzitě J. Feďkovyče v Černivci a pěvecký obor i vokální pedagogiku na Vokální fakultě Lvovské akademii múzických umění. Absolvoval i podiplomová studia polštiny na Filologické fakultě Varšavské univerzity. Angažmá měl v lvovské opeře a později v lodžském Velkém divadle, v Opeře Wroclawské, ve varšavském Velkém Divadle Národní Opery a v bytomské Opeře Šlaské. Působil také v Moravském národním divadle Leoše Janáčka v Brně a v operních divadlech Detroitu i Buffalo v USA a v Královském Divadle v Kodani. Nyní má angažmá v opavském Slezském divadle. Spolupracoval mimo jiné s operními divadly v Kišinevu, Kyjevě, Rize, v Kazani, Krakovu, Gdaňsku, ve Štětině, s pražským Národním divadlem i Státní operou a s ostravským Národním divadlem Moravskoslezským. Pohostinsky koncertoval v cele Evropě, v USA i v Centrální Americe. Je držitelem řady prestižních mezinárodních cen, medailí a státních vyznamenaní, laureátem jedenácti mezinárodních vokálních soutěží a ovládá šest jazyků. Na podzim očekává s přítelkyní narození dvojčat a už ví, že to budou chlapci.