Olga Procházková je sopranistkou a sólistkou opery Slezského divadla v Opavě a pyšní se rozsáhlým spektrem interpretačních možností. Dříve absolvovala studium zpěvu na brněnské konzervatoři a poté pokračovala na Janáčkově akademii múzických umění, kde byli jejími mentory kupříkladu pan Hrubeš starší nebo profesorka Hladíková.

Už v průběhu svého studia se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Po absolutoriu nakonec získala angažmá jako sólistka opery Slezského divadla v Opavě. Současně však působila dvě sezony jako sólistka opery Moravskoslezského divadla v Ostravě.

Vyzkoušela si také hostování ve Státní opeře Praha, v opeře Moravského divadla v Olomouci či v Janáčkově divadle v Brně. Velikost jejího umění mohli posoudit i fanoušci v zahraničí, například ve Francii, Rakousku, Chorvatsku, Polsku, Švýcarsku a na Slovensku.

Repertoár pěvkyně obsahuje tvorbu hudby barokní, klasicistní, operní a operetní árie až po muzikál. Za svůj život se vtělila až do šedesáti operních a třiceti operetních rolí. Kromě orchestru Slezského divadla navázala spolupráci též s Gdaňskou filharmonií, Katovickým komorním orchestrem, Ratibořským komorním orchestrem, Olomouckou filharmonií, sbory pod vedením K. Kostery a sborem Křížkovský se sbormistrem K. Holešem.

V roce 1995 vytvořila koncertní duo s varhaníkem a klavíristou Františkem Šmídem. Natočila rovněž několik CD jako byly Dolce Ave Maria I, W. A. Mozart - Korunovační mše, J. J. Ryba - Česká mše vánoční, Bell Amore, Olga Procházková a František Šmíd live 1 a 2, anebo Dolce Ave Marie II. Před sedmi lety obdržela prestižní cenu Petra Bezruče za mnohaletou práci, kterou reprezentovala dobré kulturní renomé města Opavy, a od opavského primátora převzala i ocenění za osobní přínos pro rozvoj česko-polských vztahů.

Koncert vynikající sopranistky Olgy Procházkové, sólistky Slezského divadla v Opavě, se uskuteční v úterý 6. října v devatenáct hodin v Domě Petra Bezruče v Opavě. S podtitulem 'Olga Procházková - Bel canto - třicet let v Opavě' oslaví společně s diváky své působení ve Slezském divadle.

Jako hosté se představí David Schmiedt a Eva Melicharová na klavír, Jukáš Tron a Daniel Bulička, žáci opavské Základní školy Havlíčkova, a rovněž klavírní doprovod, ale i průvodní slovo si vezme na starosti František Šmíd. Program vystoupení bude složen z árií slavných i méně známých autorů.

Tomáš Pustka