Na půdě Slezské univerzity byl nejdříve promítnut snímek Persona non grata.

Poté následovala diskuse s autorem, v níž se Zanussi představil jako vtipný a vnímavý mluvčí.

V letošním roce oslaví sedmdesát let, přesto je z něj cítit nadšení pro práci a elán. „Hodně pracuji, protože nic jiného na práci nemám,“ zaznělo z úst Kryzstofa Zanussiho několikrát během pátečního večera.

Po promítání jeho snímku z roku 2005 se v aule Na Rybníčku uskutečnila debata jak se samotným slavným režisérem, tak se zástupci Slezské univerzity v Katovicích. Ovšem dotazy publika směřovaly především k Zanussimu.

Mezi jinými otázkami padla i ta, kde bere režisér pro svou tvorbu inspiraci? „Každý den si zapisuji, co prožiji. O několik let později to napíšu do scénáře,“ odpověděl. Během více jak hodinové diskuse se Kryzstof Zanussi představil tím, co je mu vlastní, provokací a sarkasmem. „Když se mě novináři ptají, co jsem filmem chtěl říci, tak odpovídám: Pokud by se to dalo říct, jedním slovem, tak bych to mohl poslat jako sms a nemusel bych točit film,“ poznamenal s úsměvem.

Ve slezské metropoli se s autorem setkali jak představitelé Slezské univerzity, tak studenti, filmoví nadšenci a široká veřejnost. Po besedě si někteří nechali autora podepsat.

„Poprvé jsem se s dílem Kryzstofa Zanussiho setkala asi před třiceti lety. Viděla jsem všechny jeho filmy. V životě jsem ho na vlastní oči neviděla a překvapilo mě, kolik má energie,“ řekla Jana z Opavy.

(ans)