VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezské divadlo povede Ilja Racek mladší

Nový konkurz na ředitele Slezského divadla se odehrál v pondělí a komise v něm hledala hlavní postavu. Na její obsazení doporučila Ilju Racka ml. a radní její výběr na svém středečním jednání akceptovali.

12.5.2016 AKTUALIZOVÁNO 12.5.2016
SDÍLEJ:

Ilja RacekFoto: Deník/Pavel Sonnek

„Do konkurzu se přihlásilo deset uchazečů, přímo před komisi jich předstoupilo osm. Nakonec jsme jako nejvhodnějšího kandidáta na pozici ředitele divadla vybrali Ilju Racka mladšího, který předložil nejvyváženější koncepci o chodu divadla," poznamenal primátor Opavy Radim Křupala, který byl zároveň i předsedou sedmičlenné výběrové komise.

Divadlo tedy bude mít od 1. června nového, po Jindřichu Paskerovi a Karlu Drgáčovi už třetího šéfa prakticky v jedné sezoně. Tím rozhodně získává mezi divadly v republice jistou unikátnost.

SKLOUBÍ PRÁCI ŘEDITELE A SENÁTORA

Komise i radní považují volbu Ilja Racka ml. za prospěšnou s přesvědčením, že ve Slezském divadle bude moci zúročit své dosavadní znalosti i schopnosti.

„Myslíme si, že pan Racek povede divadlo tak, aby respektoval diváky. Podle našich informací by rád navázal spolupráci například se školami, aby přilákal do divadla další nové tváře," pokračoval.

Ilja Racek ml. zároveň v letošním roce kandiduje na senátora za ostravský obvod. „Nemyslíme si, že pokud by ve volbách uspěl, mělo by to negativní dopad na jeho novou funkci ředitele. Jsou to dvě slučitelná povolání. Nehledě na to, že už se v politickém prostředí pohyboval dříve a má tudíž i blíže k lidem, kteří se kulturou zaobírají.

Dobré kontakty by tak ještě nakonec mohly divadlu svým způsobem i pomoci," uvedl Radim Křupala.

DRAMATURGICKÝ PLÁN SE NEZMĚNÍ

Ilja Racek nebude podle předběžných informací nikterak zasahovat ani do dramaturgického plánu divadla na další sezonu.

„Pan Racek respektuje to, jak je divadlo momentálně nastaveno a k žádným změnám by dojít nemělo, plán zůstane stejný. S jistotou mohu potvrdit, že se nebude opakovat situace za pana Drgáče, kdy v předem naplánovaných inscenacích docházelo k neplánovaným změnám," řekl Radim Křupala.

Podle informací Deníku zkoušel Karel Drgáč své štěstí coby ředitel Slezského divadla znovu i v tomto konkurzu. A to i přes vlnu nevole a kritiky, která se na něj za jeho způsob vedení divadla snášela.

ZKUŠENOSTI S DIVADLEM I REŽIÍ

Syn známého herce a dlouholetého člena pražského souboru Divadla na Vinohradech Ilji Racka vystudoval v Praze televizní publicistiku na Karlově univerzitě a následně režii na DAMU. Do třetice zvládl ještě divadelní vědu na olomoucké Univerzitě Palackého.

Začínal jako pomocný režisér a asistent v ostravských studiích rozhlasu i televize, od roku 1983 režíroval soubor Těšínského divadla, odkud přešel do libereckého Divadla F. X. Šaldy. Po roce 1991 šéfoval Státnímu divadlu Ostrava (dnes Národní divadlo moravskoslezské) i Janáčkově filharmonii.

Od podzimu 1998 do začátku roku 2001 působil jako náměstek ministra kultury ČR a následně vedl Odbor kultury a památkové péče ostravského Krajského úřadu. Od roku 2002 byl ředitelem ostravského televizního studia a v letech 2013 až 2014 řídil plzeňské Divadlo J. K. Tyla.

Byl členem statutárních orgánů, dozorčí rady Ostravských městských lesů a zeleně, společnosti Pražské jaro i některých správních rad, mimo jiné společnosti Pražský komorní balet nebo Janáčkův máj. Ilja Racek ml. bydlí v Ostravě, je ženatý a má tří děti.

Slezské divadlo má už třetího ředitele za jeden rok

V březnu 2015 město vyhlásilo nové výběrové řízení na post vedení divadla. Tehdy mu šéfoval Jindřich Pasker, který se do konkurzu přihlásil znovu.

Rada města však nakonec dala přednost jinému kandidátovi a vedením divadla byl od 1. července pověřen Karel Drgáč. Jeho zvolení však od samého počátku provázely silné emoce, především ze strany zaměstnanců divadla, které se nakonec ukázaly jako oprávněné.

V divadle začal provádět personální změny a zasahoval také do plánovaných inscenací. Vše vyvrcholilo v říjnu, kdy zaměstnanci napsali městu otevřený dopis, ve kterém žádali odvolání Karla Drgáče z funkce a sepisovala se také petice.

Pomyslný ortel smrti podepsala Drgáčovi 25. listopadu rada města, která ho na svém jednání odvolala a jeho místo zaujal Martin Dobeš. „Ještě mi to nedochází, ale co mi dochází, je spousta starostí, které mne čekají. Vůbec netuším, co nasmlouvané je a co není, protože minulé vedení s tím zásadně nikoho neseznamovalo," popisoval situaci v divadle bezprostředně po svém zvolení do funkce Martin Dobeš, který byl pověřen jeho dočasným vedením.

V únoru vypsalo město na post ředitele nové výběrové řízení, které bylo úspěšné pro Ilju Racka mladšího. Divadlo oficiálně povede od 1. června.

Jitka Hrušková, Veronika Bernardová

Autor: Redakce

12.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení