Zahájí ji 13. února opera Samson a Dalila. Francouzský skladatel Charles - Camille Saint-Saëns ji vytvořil na námět ze Starého zákona o izraelském lidu, který touží po osvobození z područí Filištínů. Samson, vůdce Hebrejců, zabije místodržícího v Gaze a tím vzbudí v celém nepřátelském vojsku panický strach. Filištíni pošlou za Samsonem krásnou nevěstku Dalilu, aby zjistila, v čem spočívá jeho síla.

Samson jí prozradí, že pramen síly má ve svých dlouhých vlasech. Dalila mu odstřihne sedm pramenů a nepřemožitelný Samson je oslepen a uvězněn. Když má v chrámu pokleknout před filištínským bohem Dagonem, prosí svého boha o bývalou sílu, aby pomstil sebe a svůj lid. Zlomí nosné sloupy a hroutící se chrám pohřbí jeho i Filištíny.

Německá premiéra byla roku 1877 ve Výmaru a francouzská roku 1890 v Rouenu.

Známá filmová parodie a proslulá revuální opereta

Za měsíc poté, 13. března, předvede činohra hudební komedii Pytlákova schovanka, která je nejslavnější českou filmovou parodií z roku 1949. Na její tvorbě se podíleli R. Jaroš, J. Neuberg, M. Noháč a F. Vlček. Nabízí ironický pohled na přeslazeně romantické příběhy té doby v knižní, filmové i operetní podobě.

Dějová linie se točí kolem chudé dívky Elén, která se rozhodne utéci do velkoměsta. Tam se do ní zamiluje šlechetný milionář. Autorský záměr počítá s pobavením diváků řadou klišé i s holdem všem romantickým příběhůma naivním operetám.

Revuální operetu zastoupí 10. dubna známý Ples v hotelu Savoy. Příběh se odehrává roku 1932 na francouzské Riviéře poblíž Nice. Novomanželé Madeleine a Aristid se vracejí z ročních líbánek domů a pro přestavbu jejich sídla se ubytují v hotelu Savoy.

Komplikace se dostaví v podobě dopisu od Aristidovy bývalé lásky a večer ho očekává argentinská tanečnice Madeleine. Pozve její sestřenice na ples, který se změní na bojiště pro lásku, vášeň, nevěru a pomstu.

Autorem textu je Alfred Grünwald, Fritz Löner –Beda a hudební stránka je dílem Paula Abrahama.

Komedie, která moc veselá není

Komedii Zázrak v černém domě připravila činohra na 15. května. Autor Milan Uhde ji sice označil podtitulem Komedie o dvou dílech, ale čistá komedie to není. Děj zachycuje groteskní obraz jedné rodiny. Její členové se scházejí, aby se dohodli na rozdělení dědictví a zároveň s úmyslem ke smíření a odpuštění dávných křivd. Tato snaha však vede k odhalování tragédií, které rodinu provázejí po celou dobu její existence. Nejde tedy jen o události čistě osobní, ale také o události, reflektující dobu od 30. let až po léta 90. minulého století.

Titul měl světovou premiéru v roce 2007 a hned získal prestižní Cenu Alfréda Radoka za nejlepší českou hru.

Dvě jednoaktovky o tragické lásce

Poslední premiérou letošní sezony budou 19. června dvě operní jednoaktovky. Aleko od Sergeje Rachmaninova vznikla na Puškinův námět. Příslušníka šlechty Aleka už nudí život ve městě, a proto se přidá k Cikánům. Za ženu si vezme Cikánku Zemfiru, a když zjistí, že ho podvádí, zabije ji i s jejím milencem. Za to je z cikánského společenství vykázaný.

Skladatel dílko vytvořil jako devatenáctiletý v roce 1892.

Druhou jednoaktovkou bude Sedlák kavalír. Základním motivem děje, který se odehrává v období velikonočních svátků, je vášnivá láska, která se dostane do neřešitelného konfliktu s tradičními a přísně dodržovanými společenskými konvencemi. Mladý obchodník s vínem se nedokáže vzdát své bývalé milenky Loly a je v souboji zabit jejím manželem.

Autor Pietro Mascagni při tvorbě zhudebnil příběh Giovanniho Vergy a s titulem vyhrál soutěž o jednoaktovou operu pro mladé skladatele. Premiéra 17. května 1890 v Římě pro něj byla ohromným úspěchem.