Divadlo za oponou chystá premiéru

Slezské divadlo uvede 11. února od 19 hodin ve svém Divadle za oponou premiéru inscenace anglického dramatika Roye Smilese s názvem Kurt a Sid. Jde o komorní drama dvou provokujících osobností. Vypráví o fiktivním setkání frontmana rockové kapely Nirvana Kurta Cobaina chvíli před svou sebevraždou s punkovou legendou Sidem Viciousem. Oba protagonisty spojoval osud nedokázali unést tíži své rychle nabyté slávy a dostali se do krize s tragickým koncem.

Roy Smiles je dramatik, zpěvák a příležitostný herec. Vytvořil přes dvacet her a mnohé zaměřil na osudy známých osobností. V případě Kurta a Sida hledá odpovědi na otázku, jak mohla vypadat poslední hodina Kurta Cobaina, nalezeného v domě s prostřelenou hlavou. Vyšetřování odhalilo, že byl silně nadrogovaný, a dopis na rozloučenou hovořil o depresích. Spekulace o tom, jestli šlo, nebo nešlo o sebevraždu, i tak přetrvaly. Sid Vicious ze skupiny Sex Pistols byl proslulý jako násilník a po smrti své milenky Nancy Spungenové byl dokonce obviněný z její vraždy.

Ve stejný rok spáchal, pravděpodobně předávkováný heroinem, sebevraždu. Hra Kurt a Sid měla světovou premiéru v roce 2009 a českou o dva roky později. V opavském provedení obsadil režisér Jakub Stránský do postavy Kurta Daniela Volného a Sida ztvární Michal Stalmach.

Děti přivítají Sněhurku

Se členy české scény Těšínského divadla přijede v neděli 17. února za dětmi do Slezského divadla něžná Sněhurka. Malí návštěvníci ji pozdraví ve 14 a v 16.30 hodin. Pohádkový příběh křehké sněhové dívenky už nesmírně dlouho zajímá stále nové generace dětí a bude zajímat i další, protože mládí je pomíjivé, ale pohádka zůstává věčná.

Matiné sester Hrdových

Hudebnice Markéta a Veronika půjdou v neděli 24. února do Slezského divadla po stopách svého otce, operního sólisty Dalibora Hrdy. Obě sestry flétnistku a kytaristku doprovodí na klavír Radim Pančocha. Návštěvníci se od 10 hodin dozvědí o životě mladých protagonistek, které mají na svých kontech už významné hudební úspěchy. V jejich podání vyslechnou Slovanské tance, České tance, Uherské tance a také Rumunské tance Bély Bartóka. K nim interpretky přidají ještě sonátu Sergeje Prokofjeva a další zajímavé hudební skladby.