Někdy bývá též označovaný jako první muzikál. Slavnou Žebráckou operu zpracoval německý dramatik Bertolt Brecht podle stejnojmenného dramatu anglického dramatika Johna Gaye. 

Vytvořil jednu z nejslavnějších parodií mravů a neřestí společnosti své a v podstatě i naší doby. Jeho příběh se týká roku 1728 a paroduje svět ziskuchtivého, prodejného a vypočítavého. Pokud tedy současníkům něco připomíná, nejde o podobnost čistě náhodnou.

Opavské zpracování je původní verze Johna Gaye, uvedené jako činoherní projekt bluesrockového muzikálu s živou kapelou.

„Kromě zábavného prvku hovoří dílo také o velmi problematických věcech. O lidech, kteří se tlačí do čela světa, aby nepracovali pro ostatní, ale jen pro sebe. Je tedy i o naší zemi a naší politické scéně. Je o nás,“ říká režisér Jiří Seydler o provedení, které bude mít „zuby jako nože.“

Dramatizace je dílem Jiřího Záviše a inscenaci doplnil bluesrockovými melodiemi Jiří Šlupka Svěrák.

John Gay je autorem více děl, ale nesmrtelnost si získala jen Žebrácká opera. Tuto společensko satirickou alegorii, ve které byl karikovaný tehdejší premiér Robert Walpole, uvedla v závěru ledna 1728 divadelní společnost Johna Riche.

Hra byla mimořádně úspěšná a umožnila Gayovi stát se „volným“ autorem. Světovou adaptaci díla provedl Bertold Brecht s hudbou Kurta Weilla, českou Václav Havel. John Gay zemřel začátkem prosince 1732 a pohřbený je ve Westminsterském opatství.