To sice pečuje o nejeden vzácný historický artefakt, ale samo sídlí v nevábné, špinavé a podle cedulí i nebezpečné budově. Právě dotace pro muzeum ve výši čtvrt milionu je jedním z bodů dnešního zastupitelstva Statutárního města Opavy.

Pokud částku navrženou radou města schválí i zastupitelé, dostane muzeum peníze na sanaci havarijního stavu střešní konstrukce. A doufejme, že se povede navázat i opravou tristního stavu omítek a omšelosti celé, v minulosti vznosné, budovy.

„Oprava bude zahrnovat jen nejnutnější činnosti spojené se sejmutím staré pálené střešní krytiny a dočasného překrytí těchto partií krytinou z hliníku. Toto provizorium má zabránit obecnému ohrožení chodců a také má eliminovat další škody, zejména zatékání do konstrukce,“ uvedl v žádosti ředitel muzea Antonín Šimčík.

Zároveň upozornil, že v současné době připravuje muzeum projekt, který by komplexně řešil stav objektu a především jeho dnešní neúčelné využití. Počítá se s tím, že by objekt měl být zpřístupněn veřejnosti tak, aby palác došel svého společenského uplatnění.

Komu dají zastupitelé peníze?

Podpoří se bruslařské noční vyjížďky Opavou? Investuje se do cyklistů či projektů univerzity? I o tom rozhoduje dnešní opavské zastupitelstvo. O peníze žádá zastupitele i Slezská univerzita. A hned na několik svých aktivit.

Na podporu vědeckých, společenských, kulturních a sportovních aktivit a na rozvoj studijního oboru Lázeňství a turismus žádá 300 tisíc korun. Dalších 200 tisíc má pokrýt úhradu nákladů spojených s projektem „IT4Innovations“.

Příprava a tisk sborníků příspěvků ze IV. Slezské vědecké konference ošetřovatelství, konané začátkem května, si žádá městskou podporu 10 tisíc korun. O peníze z městského rozpočtu se ucházejí i sportovci. Jedna z výkladních skříní opavského sportu – noční inlajnové výjížďky Blade-nights OPLAJN – má navrženou podporu ve výši 30 tisíc korun.

Ve hře je i 80 tisíc Bike Sport Clubu na zabezpečení náborové akce pro nové zájemce o sportovní cyklistiku a zabezpečení a uspořádání letošního ročníku závodu horských kol SILESIA bike marathonu.

Dnešní zastupitelstvo začíná ve Sněmovním sále Minoritského kláštera v 9 hodin.