Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezské muzeum v Opavě má za sebou úspěšný rok

Opava - Začátek nového roku je ideální k hodnocení toho minulého. Ve stejném duchu ho pojali také ve Slezském zemském muzeu (SZM) v Opavě. A že bylo co hodnotit. Zkusme si připomenout ty nejzásadnější události.

3.2.2013
SDÍLEJ:

Historická výstavní budova Slezského zemského muzea. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

Bezesporu největší akcí, kterou nejen Opavané netrpělivě očekávali, se stalo otevření Historické výstavní budovy. Její rekonstrukce byla dokonce natolik zdařilá, že si vysloužila dvojici ocenění v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje. Opomenout nesmíme ani jedinečnou zemskou expozici Slezsko, na níž v opravené budově můžete narazit. Slezské muzeum se soustředilo také na další opravy. Za zmínku rozhodně stojí Janottova vila, která je sídlem knihovny SZM.

Došlo k rozsáhlé rekonstrukci, při níž se měnila okna, dveře, restaurovaly se některé historické prvky a mimo jiné i unikátní dřevěný strop, jenž byl objeven až při stavebních pracích. „Postupnou rekonstrukci dlouhodobě opomíjených objektů Slezského zemského muzea považuji za jednu z nejdůležitějších činností na cestě k přeměně muzea na moderní paměťovou instituci," vysvětloval ředitel SZM Antonín Šimčík.

Spousta zajímavých akcí v SZM

Každý správný Opavák ví, že SZM je vůbec nejstarším veřejným muzeem v České republice. Vzniklo už v roce 1814 a společně s jeho 2 400 000 sbírkovými předměty je třetím největším muzeem u nás. Dobře to věděl i náš prezident Václav Klaus, jenž během dubna navštívil Památník II. světové války v Hrabyni, jenž spadá do správy SZM. Slezské muzeum během roku 2012 uzavřelo také spolupráci se zájmovým sdružením Dolní oblasti Vítkovic, s nímž se podílelo například na Slezské muzejní noci, která se konala v červnu. Podstatná je také poznámka o realizaci jubilejního X. sněmu Asociace muzeí a galerií.

Ten se uskutečnil na konci října. V našem výčtu rozhodně nemůžeme vynechat ani práce na dlouhodobém výzkumném projektu s názvem Slezsko: Paměť identita region, jenž má za úkol odhalit slezský region v jeho plné šíři. Nedílnou součástí se stala výstava s názvem Město zámek krajina, která mapuje kulturní krajinu českého Slezska od středověku po první světovou válku.

Expozice potrvá až do začátku března. „Součástí projektu byl také sociologický výzkum snažící se postihnout identitu obyvatel regionu Slezska. Zjistit, kdo se cítí být Slezanem a co vlastně znamená slezská identita," poznamenala náměstkyně pro společenské vědy Markéta Kouřilová a doplnila: „Prostřednictvím natáčení životních příběhů přímých pamětníků pokračovala dokumentace období druhé světové války."

Přišlo skoro 86 000 návštěvníků

Velkých výsledků dosáhla i všechna pracoviště Oddělení přírodních věd. Ta se podílela na realizaci přírodovědné části expozice Slezsko. I díky tomu vznikla populárně naučná publikace Příroda Slezska. Entomologický úsek pak za loňský rok zhotovil šestadvacet publikací o skupinách dvoukřídlého hmyzu. SZM připravilo také projekt pro návštěvníky ze zahraničí. Zásluhou Open Gates to Silesian Museum byli vydáni tištění průvodci po všech expozičních budovách a areálech muzea. Kromě češtiny i v polštině, angličtině a němčině.

Do objektů Slezského zemského muzea loni zavítalo přes 85 805 lidí. Z toho 31 214 má Arboretum Nový Dvůr a 22 100 Historická výstavní budova, která se však otvírala až v květnu. Kromě výstavy Město zámek krajina určitě zaujala také expozice Ženy a válka, jež se vystavovala v hrabyňském památníku a zabývala se nelehkými osudy žen během války.

Rok 2012 SZM v číslech

Nejnavštěvovanější výstavy:
1. Národní parky Chile 30 600 vstupů
2. Nevítaní hosté 15 704
3. Jedna oprátka za druhou František Skokan 15 203

Největší zájem o kulturní akce:
1. Slezská muzejní noc 4 081 návštěvníků
2. Vyřež/š si svou dýni 1 649
3. Otevření Historické výstavní budovy 1 300

Petr Dušek

Autor: Redakce

3.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Petr Czudek

Basketbalisté míří na Folimanku prodloužit neporazitelnost

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj je právě teď hostem on-line rozhovoru Deníku a odpovídá na otázky čtenářů. 

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR Milan Čichoň byl v pondělí hostem on-line rozhovoru Deníku.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení