Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pařížský soubor v Opavě: publikum aplaudovalo

OPAVA - Příležitost, která se v životě nemusí opakovat. Tak by se dalo hodnotit vystoupení pařížského hudebního souboru Carpe Diem.

15.10.2007
SDÍLEJ:

Pařížský soubor Carpe Diem zpívá závěr díla Hectora Berlioze. Foto: Archiv agentury

Opavskému publiku představili francouzského hudebního génia 19. století Hectora Berlioze a jeho dílo Dětství Kristovo. Odezva nadšeného a atmosférou dojatého publika, včetně více jak dvou desítek hostů z Ratiboře, byla osmého října v kostele svatého Ducha mimořádná, mimo jiné dvakrát se aplaudovalo vestoje. Protagonistovi festivalu duchovní hudby Karlu Misterovi se podařilo zajistit pro Opavu unikátní soubor Carpe Diem.

Soubor se věnuje komornímu provádění děl, původně komponovaných pro velká hudební tělesa. Komorní provedení neubralo nic na dramatičnosti díla, ale naopak subtilní adaptace umocnila a povznesla svou průzračností. Transkripce partitur provádí zakladatel souboru a jeho umělecký vedoucí – hobojista Pařížské opery a laureát mezinárodních soutěží Jean- Pierre Arnaut. Kongeniální Arnaudova adaptace oratorní trilogie Dětství Kristovo na Berliozův text byla provedena špičkovými instrumentalisty (harfa, housle, viola, violoncello, kontrabas, flétna, horna, hoboj, dvěma pěvci evropského formátu a vyprávěčem).

Vyprávěč posluchače erudovaně provázel dramatem a děj komentoval. Sólistka Francoise Masset svým vzácným a procítěným sopránem ztělesnila Marii. Barytonista krásné hlasové barvy Lionel Peintre se představil v první části jako Herodes, v dalších dvou částech jako Josef, přičemž obě role obdařil zcela odlišným výrazem. Vysoká umělecká profesionalita se potvrdila v režijním přístupu i neobvyklém aranžmá, propracovaném do nejmenších nuancí.

Precizní provedení závěrečného sboru v provedení celého souboru bez doprovodu nástrojů vygradovala emocionální prožitek nejen na straně posluchačů, kteří nadšeným potleskem inspirovali umělce k jeho opakování. Adaptace vznikla pro festival H. Berlioze v Lyonu v roce 2002. Od té doby Carpe Diem úspěšně vystoupil nejen ve Francii, ale i v evropských zemích. Náročný a umocňující závěr však přednesl dvakrát jedině v Opavě, jak sdělil dirigentovi Karlu Misterovi vedoucí souboru J. P. Arnaud. Vzdal tak hold vnímavému a nadšenému opavskému publiku.

15.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení