Liliovník tulipánokvětý. To je název stromu, který rostl v přilehlém parku u opavské střední zemědělské školy. Protože měl ovšem vadu, rozhodli se jej pokácet. Možností, jak s kusem dřeva naložit, bylo několik. Nakonec se škola rozhodla oslovit umělce Tomáše Valuška. „Vytvořil jsem model, který měl být zpracován na šest metrů velké dřevo,“ podotkl Valušek a dodal, že konkrétní výtvor se mu v hlavě zrodil při cestě do Holandska.

Po prvotních sondách do materiálu bylo ovšem dřevo poničeno, a tak z prvotního plánu sešlo. „I to špatné bylo k něčemu dobré. Vznikla daleko silnější věc,“ poznamenal sochař, kterému se pod rukama vytvořilo dílo s názvem Andělská ústa, které měří přibližně čtyři metry. „Inspiroval jsem se zde ve škole. Strom mohl mít tak osmdesát let a do toho jsou zde děti,“ uvedl.

Nakonec se z kusu dřeva vylouplo ženské lůno, které kromě krásy nabízí užitek. Sami jsme si vyzkoušeli, že dílo poslouží jako lavička. „Prostředkem by měla prorůstat tráva,“ popsal Tomáš Valušek a jedním dechem doplnil, že není účelem budit vulgarismus. „Vytvořil jsem to pro mladé, na randění,“ uzavřel.

(ans)