Počátek září je tradičně spojen nejenom se začátkem školního roku. Je to i období, kdy se opětovně „na scénu“ dostává celá řada rozmanitých kurzů a zájmových kroužků, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších. Opavské Středisko volného času se i tentokráte zaměřilo na všechny věkové kategorie, pro první měsíc nové sezony je jeho nabídka vskutku pestrá.

Začátek měsíce bude věnován kultuře, resp. první zářijovou neděli se uskuteční Promenádní koncert Dechového orchestru Opava, a to v Sadech svobody na Ptačím vrchu. Počátek je naplánován na 10 hodin, nicméně v případě deště se koncert konat nebude. Pro milovníky dobrodružství a vody je určen vodácký expediční zájezd do Rakouska SALZA 2007 (7. – 9. září 2007), víkend v polovině měsíce bude patřit již tradičnímu podzimnímu Zamykání Moravice, konkrétně úseku Kružberk- Branka.

Na své si jistě přijdou i nadšenci cyklistiky. Jim budou patřit soboty 22. a 29. září, kdy pro ně jsou naplánovány vyjížďky po okolí Opavy. Sraz účastníků se koná v 9:00 u Loutkového divadla. Měsíc září se ponese také ve znamení atletiky: poslední týden bude Tyršův stadion vyhrazen nejen Okresnímu finále v atletickém čtyřboji, v němž se utkají žáci základních škol, v rámci Velké ceny Opavy je na poslední zářijový den připravena štafeta 8 x 200 m.

V týdnu 17. – 21. září budou v odpoledních hodinách v prostorách SVČ Jaselská a Husova probíhat zápisy do zájmových kroužků, souborů a klubů. Jejich pestré spektrum je koncipováno tak, aby uspokojilo sportovní potřeby všech věkových vrstev. Nejmenším jsou určeny např. jóga s pohádkou či škola bruslení, děti od 6 do 15 let jistě zaujme všeobecná gymnastika, atletika, bruslení, volejbal nebo sportovní střelba.

Pro vyšší věkové kategorie jsou letos otevírány více než exkluzivní kurzy historického šermu či stále populárnějších břišních tanců. Nová sezona začíná také v Loutkovém divadle, jehož první představení se uskuteční 6. září na Dolním náměstí, kde v rámci Podzimního kašpaření vystoupí jihlavské Divadlo Emillion s hrou Cirkus bude… možná. Za nepříznivého počasí se představení bude konat v prostorách Loutkového divadla – tradičně v 16 hodin. O nedělích hostující soubory z Ostravy, Hradce Králové a Prahy provedou nejmenší diváky Domkem pro pohádky, zavedou je do vzdáleného světa Černošské pohádky, představí jim Naši Barunu či Žirafí operu a budou vyprávět příběh o tom, co se stane, když Našel se medvěd.