Inspirací skupiny i Jimi Hendrix

Blues v současné době asi není žánrem, jenž by mladá generace zrovna uctívala. Když si Bessie Smithová, Robert Johnson a jiní na začátku minulého století začali brnkat v rytmu blues, asi netušili, jaký poprask tím do budoucna způsobí.

Jazz, ragtime, rock and roll nebo třeba i hip hop. Všechny zmíněné hudební styly totiž vyrostly právě na bluesových základech. „Samozřejmě i my máme své vzory. Poslouchali jsme B. B. Kinga, Allman brothers a další,“ přiznal frontman Bluesquare Štěpán Gruchala.

Je zde ovšem inspirační zdroj, který doposud nebyl jmenován. Jeden z nejlepších kytaristů světa Jimi Hendrix. Leckdo si možná řekne, co má Hendrix společného s blues, ale opak je pravdou. „Jimi Hendrix je klasický příklad toho, jak se dá blues dělat jinak. Bezesporu se jedná o bluesového muzikanta, který je v tomto žánru daleko agresivnější,“ pokračoval jeden ze základajících členů tohoto uskupení.

Své blues posouvají na vyšší úroveň

I Bluesquare nikterak nezahálejí a ubírají se trochu jinou cestou. „Myslím si, že blues v čisté podobě by dnes už moc lidi nezaujalo. Proto jsme naše skladby položili na tvrdší rovinu,“ poznamenal Gruchala, který má ve skupině na starosti kytaru, zpěv a skládání hudby.

Podle frontmana Bluesquare nejde o zapomínání na tradice. „Rád naši hudbu posouvám na další úroveň. Naše blues koketuje s jinými žánry. Jmenuji například southern rock,“ připojil několik postřehů. S popularitou tradičního klasického dvanáctitaktového blues to je v českých luzích a hájích trochu na vážkách: „Ortodoxní dvanáctky moc netáhnou. Právě proto je třeba zkusit se vydat novým směrem. Domnívám se, že v Česku oblíbenost blues není až taková. Pokud se ale podíváme na sousední Polsko, tam je to úplně o něčem jiném.“

Kromě mnoha dalších je věhlasným tuzemským bluesmanem již zmíněný Pepa Streichl, kterého dobře zná i soubor Bluesquare. „S Pepou Streichlem jsme měli dokonce tu možnost loni koncertovat. Na květen máme v plánu další společnou akci. Pepa dává svému blues takovou, řekl bych, lidskou podobu. V mých očích šlo vždycky spíše o folkaře. Každopádně drží se klasického pojetí blues, kdežto my zapojujeme elektrické nástroje a podobně,“ uvedl Štěpán Gruchala.

V klubu Evžen vystoupí už potřetí

Kapela nedávno oslavila své čtvrté narozeniny. Před čtyřmi lety spojil síly právě Štěpán Gruchala s baskytaristou René Gockertem. „Všichni jsme z Novojičínska. S Reném jsme k sobě tenkrát přibrali také Jiřího Zelinka, který hraje na bicí. Ten si zase přivedl saxofonistu Petra Hrubiše. S obsazením saxofonu se původně vůbec nepočítalo. Nakonec jsme si však plácli a Bluesquare má celkem čtyři členy,“ prozradil Štěpán Gruchala.

Kapela má v plánu letos vydat první desku. Prvně je však třeba tento projekt zaštítit finančně. „Musíme sehnat sponzory. Přece jenom blues není komerční záležitost. Během tohoto roku chceme zrekapitulovat vlastní tvorbu a vydat album asi deseti našich písní,“ prozradil frontman Bluesquarů a ještě se pokusil přiblížit, jak moc se již na koncert do Opavy těší.

„V Evženovi se objevíme už potřetí. Jedná se o typický klub vhodný pro naši muziku. Moc se nám zde líbilo. Doufám, že tentokrát to nebude jiné,“ odhadoval na úplný závěr Štěpán Gruchala.

Vystoupení Bluesquare v opavském Jazz Café Clubu Evžen je na programu ve čtvrtek 16. února. Začíná se ve 20 hodin.

Petr Dušek