Patrně mnohé napadne, proč tato kytarová legenda bude k vidění na takto neobvyklém místě. Vysvětlení je jednoduché. Štěpán Rak zde nebude hrát, ale především hovořit o svých životních peripetiích.

Návštěvníci se budou moci seznámit s příběhem člověka, který až po čtyřiceti letech našel svou pravou rodinu, o níž dlouhá léta neměl ani tušení. Akce začíná ve 14 hodin.

„Štěpán Rak se narodil 8. srpna 1945 v Československu. Jeho matkou byla ukrajinská zdravotní sestra Vasylyna Slyvková, která se do Československa dostala s pomocí generála Svobody, který ji zachránil z vězení Gulag. V březnu 1946 se však rozhodla vrátit se zpět do Podkarpatské Rusi. Chtěla pomoci své strádající rodině, a tak malého Štěpána svěřila do opatrování své spolubojovnici.

Cestou byla přepadena a oloupena o peníze i doklady. Velmocenská politika a souhra nešťastných náhod byly příčinou toho, že se matka se svým synem již nikdy nesešla. Nicméně v roce 1949, když byla znovu otevřena hranice do Československa, se vydala svého syna hledat. Jakmile se jí to konečně podařilo, byl již malý Štěpán v péči adoptivních rodičů Josefa a Marie Rakových.

Vasylyna dokázala klečet denně dlouhé hodiny před jejich domem, ale milující rodiče již syna nevydali,“ přibližuje příběh Romana Talačová, mluvčí opavského Slezského zemského muzea, které akci pořádá. Setkání bude Štěpán Rak prokládat i svou kytarovou hrou.

Zájemci si mohou zarezervovat místo na telefonním čísle 553 775 091.