Pořadatelům se navíc poštěstilo získat označení Klasa a další novinkou je vstup pro lidi upoutané na invalidní vozík zdarma. V předprodeji bylo prodáno na tři tisíce lístků. Organizátoři jsou připraveni také na případný déšť. „Nakoupili jsme velké stany, kam se vleze až jeden a půl tisíc lidí,“ uvedl David Moravec. Předpověď na dnešní den slibuje mírné přeháňky a teplotu okolo osmnácti stupňů. Předpověď na sobotu je stejná, jen budou chybět přeháňky. Obloha zůstane zatažená.

Dnešní program se od posledních zpráv mírně změnil. Avizované vystoupení vítěze Líhně 2007 skupiny Woo Doo se neuskuteční. Divákům se tedy představí kapely Provizorium a regionální kapela Fuga. V šest hodin by se na scéně měla objevit hudební formace hrající ska – Akurat z Polska, která bude jistě patřit k hvězdám festivalu. Následovat budou české kapely Vypsaná Fixa, Kryštof, Michal Prokop a Framus5. Program zakončí Horkýže Slíže. Zítřejší odpoledne bude patřit dalším regionálním skupinám. Na scéně se postupně představí Jackye, Slow Tension, Klipr, The Pant, Sultan Solimana Lybar Band.

Večer vystoupí známá slovenská skupina Peha, která v loňském roce musela svoji účast na festivalu z důvodu onemocnění zpěvačky zrušit. Na slovenskou hvězdu naváže Orchestr Vejvanovský. Po něm bude následovat vystoupení americké písničkářky Janet Robin, kterou na pódiu doprovodí skupina November 2nd. Večer uzavře Pražský výběr, No Name ze Slovenska a metalová legenda TSA z Polska. „Věříme, že se nám podařilo namíchat pestrou směsici žánrů pro široký okruh posluchačů. Na své si přijdou snad úplně všichni. Letos zazní vše od popu, přes ska, bigbeatu, rocku až po metal,“ uvedl Petr Breitkopf, jeden z hlavních pořadatelů festivalu. „Informace jsou stále uvedeny na webových stránkách www.sterkovnamusic.com,“ doplnil organizátor akce.

Všechny ročníky moderoval tajemný Artur Ropotámo, který nebude chybět ani letos. „Jak by mohl, když vystoupí Ropotámův Pražský výběr,“ uzavřel Preitkopf. Lístky budou k dostání dnes již na místě. Dvoudenní permanentka stojí čtyři sta devadesát korun. Za vstup na dnešní den zaplatíte dvě stě osmdesát a zítra tři sta padesát korun. Také v ceně vstupenky na jeden den je ubytování v kempu zdarma. Děti do 140 centimetrů mají vstup zdarma. Novinkou v letošním programu festivalu je označení Klasa a volný vstup pro vozíčkáře. Festival letos vstoupil do kulturního dění s novým názvem. Akce získala národní značku kvality Klasa, které uděluje ministr zemědělství kvalitním potravinářským a zemědělským výrobkům. „Jsme moc rádi, že na této akci můžeme spolupracovat se značkou Klasa,“ neskrývá svou spokojenost ředitel Správy sportovně rekreačního areálu Hlučín Petr Breitkopf a dodává: „Klasa je značkou kvalitních potravin a je třeba ji představit také mladým lidem.“

Ocenění Klasa usnadňuje spotřebitelům a odběratelům orientovat se na potraviny s prověřenou kvalitou. Značka se propůjčuje na tři roky. Její vlastnictví může být po této lhůtě prodlouženo nebo - při zhoršení kvality či porušení podmínek pro její získání - naopak odebráno. Požadovanou kvalitu a složení výrobků mimo jiné posuzuje a po jejím udělení kontroluje Státní zemědělská a potravinářská inspekce a Státní veterinární správa. Toto prestižní ocenění už získalo přes 1 400 výrobků více než 200 českých a moravských výrobců.

Další novinkou festivalu je zpřístupnění areálu lidem na vozíčku. „Areál hlučínské štěrkovny je až na malé výjimky možno označit za bezbariérový. Všichni návštěvníci uvidí, jak se o vozíčkáře starají v zahraničí. Jedna z toalet u jezera bude totiž vybavena zámkem na tak zvaný „euroklíč“. Ten jim umožňuje po celé Evropě navštívit například úřady, ale zejména toalety bez potřeby dovolávat se pomoci obsluhy,“ uvedl organizátor akce. Pořadatelé se rozhodli, že vozíčkáři budou mít na festival vstup zdarma, jejich doprovod za nejnižší předprodejní cenu 250 korun. V rámci doprovodného programu Klasa Štěrkovna Open Music předvedou invalidní sportovci ukázku lukostřelby a basketbalu na vozíčku.