VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středeční Bezručova Opava v duchu psím, kamzičím a ve čtvrtek ptačím

Opava - Přestože jde spíše o sport, tak do festivalových dnů spadá také agility. Říkáte si, co to je? Jedná se především o souhru psa a člověka, zábavnou a výchovnou činnost psovoda se psem.

9.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

Podle nároků na výkon lze brát agility jako koníčka, nebo i jako vrcholový sport. Sami to můžete posoudit již dnes na cvičišti agility v Městských sadech, kde od šestnácti do osmnácti hodin se uskuteční ukázky, kdy pes bez vodítka a obojku překonává různé překážky, jako jsou kruh, houpačka, tunel, šikmá stěna, kladina a další.

Soutěž na konci článku

Tento sport je určen pro všechny věkové kategorie, ale láká především děti a mládež. Akci připravilo seskupení Katmaj Opava. V současné době tvoří členskou základní oblastní skupinu agility Opava šedesát členů, z nichž třicet dva je dospělých a dvacet osm dětí do osmnácti let.

Pokud dnes chcete zůstat ve zvířecí náladě a dozvědět se více o světě kamzíků, kteří pobývají v Jeseníkách, pak se nezapomeňte vydat v osmnáct hodin do refektáře Domu umění. Zde se o tomto sudokopytníkovi dozvíte více skrze filmový dokument. Jeseníky jsou domovem krásných a ušlechtilých zvířat - kamzíků.

Část veřejnosti to možná ani netuší a část se jich ptá, kam zmizeli a proč jsou tak málo vidět? Odpověď na to snad najdou Milena Hameská a Jiří Pecháček, členové Sdružení Hlavnice A. C. Nora, kteří v pořadu seznámí širokou veřejnost s historií a současností kamzíků v Jeseníkách.

Promítnut bude jejich dokument Kamzíci v Jeseníkách, který byl vytvořen speciálně pro letošní festival Bezručova Opava, a vypráví o téměř stoleté historii života kamzičí zvěře v našich druhých nejvyšších horách. Zároveň divákům předloží cenné archivní dokumenty, dobové i současné fotografie společně se vzácnými a nádhernými záběry této krásné zvěře ve volné přírodě.

Po projekci filmu bude následovat neformální beseda s autory. V případě, že byste dnešní akce nestihli, tak nemusíte zoufat. Festival pro vás připravil další zajímavou akci na čtvrtek.

Ve Slezském zemském muzeu budou zahájeny dvě nové výstavy, které budou věnovány především ptactvu. Vernisáže odstartují v sedmnáct hodin před výstavní budovou, kde vystoupí žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy s představením Křídla bájných tvorů. Výstavy nenabídnou pouze statické ukázky, ale mnohé věci si návštěvník bude moci vyzkoušet.

Jedná se totiž, v případě výstavy Ptáci - letci i běžci, o interaktivní výstavu. Její podtitul zní Rekordy a kuriozity ze světa zvířat. „Cílem není zahrnout návštěvníka množstvím informací, ale pomocí různých interaktivních činností jej zážitkovou formou blíže seznámit se světem ptáků. Návštěvníci si vyzkouší, jak se „nosí“ největší rozpětí křídel, jak se krmí mláďata a loví potrava,“ uvedl autor projektu Karel Prais a dodal, že výstava chce nabídnout nejen zajímavé informace, ale také motivovat k většímu zájmu o ptáky a jejich ochranu.

„Proto získají informace o tom, jací ptáci ve městech přezimují, čím je v zimě přikrmovat nebo jak se postarat o zraněné mládě,“ dodal Prais. Výstava je určena pro děti i dospělé a zpřístupněna bude do konce měsíce října. Ptáci - letci i běžci není však jediná výstava, která bude zítra otevřena.

Ve stejný čas a na stejném místě bude zahájena prezentace Úžasný svět létavců. Studenti střední školy průmyslové a umělecké pracovali na dvou tématech. „Druhý ročník oboru Hračka zpracovával 3D puzzle s námětem Bájná okřídlená zvířata. Třetí ročník téhož oboru se věnoval tématu Létavci,“ poznamenal k výstavě Dan Klose a doplnil, že v druhém případě se zaměřili studenti především na kinetiku, zvuk - pohyb.

„Výstava bude doplněna o návrhy, skicy, fotografie, které dokumentují vznik exponátů,“ řekl Klose. Tato prezentace bude zavřena 15. října.

Soutěžte s Bezručovou Opavou
Vážení čtenáři, letos jsme pro vás ve spolupráci se statutárním městem Opava připravili v rámci festivalu několik zajímavých soutěží. Nyní máte možnost získat 2 lístky na dokument Zamilovaná zvířata, 2 lístky na Labutí sen o duši či 2 lístky na divadlo Divočina.

Stačí do pátku 11. září do 12 hodin odpovědět na otázku: Kolikátý ročník Bezručovy Opavy právě probíhá? Ke správným odpovědím nezapomeňte připojit své jméno a telefonní číslo. Odesílat je můžete emailem na anna.sotolarova@denik.cz nebo formou sms na 737 571 583.

Autor: Anna Sotolářová

9.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Trať z Krnova do Olomouce patří k nejpomalejším. Dnes to vlakům trvá téměř dvě hodiny. Studie proveditelnosti ukáže, zda elektrifikace a modernizace trati tuto dobu zkrátí.

Studie ukáže, jak zrychlit vlaky do Olomouce

Ilustrační foto.

Ujet od nehody? Dostaneme vás! vzkazuje moravskoslezská policie zbabělým řidičům

Klára Issová představila v Hradci nad Moravicí film o zoufalých ženách

Publikum v kině Orion bylo jedno z prvních, které mohlo film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci v české premiéře vidět.

Hygienici: Chřipek i respiračních chorob přibývá

Počet případů akutních respiračních infekcí (ARI) v Moravskoslezském kraji pozvolna narůstá a s tím souvisí i počet osob ošetřených pro akutní respirační infekci na lékařských pohotovostních službách.

V Holasovicích vyroste hráz

Na pravém břehu řeky Opavy postaví Povodí Odry ochrannou hráz v povodí horní Opavy v délce 1497 metrů.

Tři schůzky s vážnou hudbou

/POZVÁNKA/ Kulturní středisko KUPE nabídne v závěru týdne zájemcům tři koncerty českých i světových skladatelů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>