„Tato týmová matematická soutěž je především unikátní v tom, že probíhá ve stejnou chvíli v několika evropských městech a Opava je jedním ze dvou měst v České republice a soutěžící mají možnost, pokud jim to vytíženost dovolí, sledovat v reálném čase umístění svého týmu jak v českém, tak i v evropském měřítku,“ uvedl David Slosarczyk z Matematického ústavu v Opavě.

V Náboji nejde o bezhlavou aplikaci již nabytých vědomostí. Úlohy vyžadují jistou dávku invence a důvtipu. Na začátku soutěže obdrží každý tým zadání šesti příkladů.

Jakmile tým dospěje u některého z nich ke správnému, většinou číselnému výsledku, dostane zadání dalšího. Kdo vyřeší v časovém limitu nejvíce příkladů, vyhrává.

V každé se dvou kategorií Junioři a Senioři se účastní okolo 140 týmů. V Opavě se soutěž koná na třech místech: v sídle Matematického ústavu Na Rybníčku 1, na Hradecké ulici 17 a a na Bezručově náměstí 14.

Opavské střední školy bude reprezentovat například Mendelovo gymnázium, Slezské gymnázium nebo Střední průmyslová škola stavební.