Průvod povede tradičně z Ptačího vrchu přes centrum města na Horním náměstí. Vyjde v patnáct hodin a na konci rej masek, který by se měl nést v duchu dobrodružství, přivítá kapela Šli náhodou kolem ze Vsetína. „Všichni Opavané jsou srdečně zváni. Budeme rádi, když se k našemu průvodu připojí v masce či bez ní,“ vyzvala pořadatelka akce Marika Sztefková.

Nejlepší maska získá zájezd a bude vyhlášena za Krále majálesu. Věřme, že počasí bude přát organizátorům a velké množství lidí se dostaví do Městských sadů, kde dnes v půl páté začne Majálesový bigbít.

Jako první zahraje opavská kapela Wishlist. Počátek kapely Wishlist se datuje do zimy roku 2004, kdy Jan Anděl sestavující kapelu potkává bubeníka Petra Lasáka z rozpadlé garážové punk-rockové grungovky Žabí hlen.

Spolu s přáteli Mirkem Rostočilem (sólová kytara) a Hankou Lebedovou (baskytara) zakládají (po dlouhém hledání názvu), kapelu Wishlist a svou tvorbu orientují po vzoru Vypsané fixy a Nirvany. V tomto složení nahrávají první verzi Anomálie. Následně na post basy přichází Matěj Frank (v dnešní době student sochařiny) a stávají se součástí opavské klubové scény.

V tomto složení je nahráno i první demo (neoficiálně pojmenováno jako Návrat do rodné řeky). Následují tvůrčí neshody a v roce 2008 kapela přestala na chvíli hrát. Ještě tentýž rok zakládající členy Jana Anděla a Petra Lasáka doplní s novou energií sólový kytarista Ondra Iggy Anlauf (přicházející z metalových Hrom) a baskytarista Stanislav Konečný (z rozpadlých experimentálních Pan Tau).

V tomto složení kapela funguje dodnes. V létě loňského roku kapela nahrála demo Demo(n) 2009 a začala pronikat dál za hranice Opavy. Jejich žánrové zařazení začalo být díky mnoha různým hudebním vlivům v kapele problematické, za to však osvěžující.

Opaváky vystřídají opět Opaváci. Od půl šesté zahraje punkrocková kapela Proti směru. Jejich historie začíná v roce 2001, kdy se sešli tři pánové: Mahoni (bicí), Ivoš (kytara) a Bárt (zpěv). O rok později poprvé koncertují na domácí půdě a v roce 2003 vydávají první hudební album.

„I když je dneska poněkud k smíchu, v kontextu té doby jsme na něj byli velmi hrdí,“ uvádí kapela na svých webových stránkách. Postupem let se skupina rozrůstá. Přichází Maroš, který hraje na basovou kytaru, a tak Bárt může od té doby jen zpívat.

Na konto Proti směru přibylo další cédéčko, s nímž slaví úspěch, a kapela se dostává na první velké festivaly. Dochází k dalšímu střídání členů. Maroše vystřídal Petras. Kapela zároveň přibírá kytaristu zaniklé kapely Silesia Lecíka. V letošním roce finišují přípravy dalšího cédéčka.

Jen co devatenáctá hodina pomyslně odbije, tak na pódiu v Opavě se zjeví Xindl X se skupinou. Xindl X je pražský rapper s kytarou, který se pokouší nalézt nový přístup k českému písničkářství. Tvoří auto - protest - songy, ve kterých kombinuje hip hopové frázování s folkem, jazzem a blues.

Těžištěm písní však zůstávají texty, ve kterých má stejnou váhu pokus o osobní výpověď jako smysl pro ironii. V Opavě se můžete těšit také na jeho kapelu ve složení Robert Švehla (bicí), Filip Markes (saxofon) a Filio Havlíček (baskytara).

Xindl X je pochopitelně umělecké jméno. Muzikant se narodil jako Ondřej Ládek před téměř jednatřiceti lety. Vystudoval FAMU a postupně založil několik kapel, např. Já a brácha nebo Jupí Tralala, v níž s ním hrál také Richard Műller. Pseudonym Xindl X začal Ondřej používat v dubnu roku 2007. Vypůjčil si jej od jedné postavy z filmu Woody Allena Hollywood Ending.

Pod tímto jménem nyní vystupuje sólově i s kapelou. První úspěch mu přinesla píseň Mamut, ale o mnohem větší popularitu se postarala skladba Anděl. V roce 2008 natočili Návod ke čtení manuálu a ve stejném roce uspěl Xindl X jako písničkář na Pražské portě, kde získal také cenu diváků a píseň Dysgrafik byla vyhlášena za nejlepší píseň.

Nejvyšší ocenění si odvezl z festivalu Zahrada i z mezinárodního finále Porty v Ústí nad Labem jako vítěz Autorské Porty. Xindl X se podílel na scénáři seriálu Comeback a napsal pro něj dvě nexindlovské písně. V loňském roce se Xindl X ucházel o jednu z cen Anděl, ovšem neuspěl. V kategorii folk a country album se umístil na druhém místě.

Zato větší množství Andělů přiletělo letos, a to kapele Charlie Straight, která bude hlavní hvězdou dnešního Majálesového bigbítu. Popalternativní kapela pochází z Třince a historii začala psát v roce 2006 a za zakladatele je považován Michal Novák. O dva roky později kapela uspěla s podomácku vyrobeným klipem Shall We Have a Baby v internetové soutěži Garážmistr.

Ještě tentýž rok se Charlie Straight představili na větších festivalech po celé České republice. V říjnu a listopadu odehráli deset koncertů v rámci podzimního klubového turné skupiny Kryštof. Loni na jaře se kapela stala prvním účinkujícím na pódiu nově otevřené pražské pobočky legendárního světového řetězce rockových klubů Hard Rock Cafe.

První desku pokřtili Charlie Straight v červnu ve vyprodaném ostravském klubu a „předkapelu“ jim dělala kapela Kryštof. Hudební nadšenci samozřejmě vědí, že Charlie Straight si odnesli nejvíce hudebních ocenění Anděl 2010.

Jejich motto zní: „Pokud vás naše hudba těší, náš život má smysl.“

Kdo ani po jejich vystoupení nebude chtít spát, pak je zván na Majálesové afterparty. Od dvaadvacáté hodiny se uskuteční v Jamu s DJ Vikim a v Music clubu 13 s opavskou kapelou Come and Play, jejichž vznik je datován na červen roku 2008.

Hrají alternativní rock a jejich domovským klubem je právě Music club 13. Za své krátké působení dali vzniknout jednomu albu.