Všestranně talentovaný umělec (herec, režisér, zpěvák, tanečník, atd) Ondřej Havelka žije od svých studentských let pouze pro jazz a swing z období mezi dvěma světovými válkami.

Absolvoval obor herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze a obor režie na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Poté působil šest let v pražském divadle Studio Ypsilon. Brzy se prosadil i jako filmový a televizní herec. Úspěšná herecká tvorba mu přinesla role ve filmech i v televizních seriálech.

Po revoluci začal pracovat i jako scénárista a režisér v televizi. Jak ale bylo řečeno, už od studentských let se také věnuje interpretaci jazzové a populární hudby 20. a 30. let minulého století jako zpěvák, tanečník a stepař. Natočil šest alb s Original Prague Syncopated Orchestra. Pro tento orchestr napsal a spolurežíroval také hudební film, který získal na festivalu televizní zábavy v Montreux v roce 1991 Stříbrnou růži.

V roce 1995 založil vlastní swingový big-band Melody Makers, se kterým v současné době vystupuje. Ondřej Havelka a jeho Melody Makers se zabývají autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým. Pestrý repertoár zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů.

Stylizace koncertní show sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče. Strhující hra orchestru je korunována výkony sólistů, především pak uměleckého ředitele bandu - zpěváka, spíkra a tanečníka Ondřeje Havelky.

Použití autentických hudebních nástrojů, pietní přístup k rekonstrukci autentických aranžmá a systematické studium a osvojování si dobových interpretačních technik přinášejí nečekané, okouzlující výsledky v podobě autentického zvuku, který známe z dobových nahrávek či filmů.

Na koncert Ondřeje Havelky a Melody Makers s názvem Písně krásné až k „nesnešení“ se mohou těšit fanoušci v Opavě už v neděli 6. února. Začínat se bude v sedmnáct hodin, vystoupení hostí kino Mír a vstupenky jsou k dostání mj. v předprodeji Sluna.