Do Opavy se představení vrátí v pátek. V čajovně Harmonie začne v devatenáct hodin.

Tentokrát vystoupí Ryuzo Fukuhara z Japonska a Martina Štirn ze Slovinska. Pokud máte ovšem ješte dnes (ve čtvrtek 28. května) cestu do Ostravy, můžete jejich představení vidět od devatenácti hodin v Galerii výtvarného umění.

Ryuzo Fukuhara studoval společně s mezinárodní legendou Minem Tanakou. Byl členem jeho taneční skupiny a od roku 1989 vystupuje se svými performancemi v Japonsku a na mezinárodní scéně ve spolupráci s řadou špičkových hudebníků, performerů atd. V současnosti vede Alchemic Sisters, mezinárodní skupinu tance butó, kterou založil v Paříži v roce 2001.

Podílel se rovněž na organizaci několika tanečních dílen ve Francii. Martina Štirn je malířka a tanečnice. Vystudovala Akademii výtvarných umění v Lublani a psychologii. Poprvé tanec butó představil Tatsumi Hijikata již před téměř čtyřiceti lety v Japonsku. Tento styl je velmi originální především tím, že od tanečníka vyžaduje schopnost transformace vnitřních obrazů a pocitů do fyzického pohybu.

Navíc klade velký důraz na mentalitu tanečníka. Butó nevyžaduje formu jako klasický balet nebo moderní tanec, naopak projev a výsledek ponechává zcela na tanečníkovi. Podle Fukuhary tanečník butó potřebuje silnou a nepřetržitou motivaci pro udržení fyzického pohybu a zároveň musí být vybaven pohotovým vědomím, které mu umožní okamžitě rozvést pohyb v různých variacích.

Existuje tolik způsobu butó, kolik je tanečníků, a proto je možné butó považovat za nepřetržitou snahu o hledání výrazu v tanci a odpověď na otázku, co tanec znamená.