Rozhodovala porota, do jejíhož čela usedla prezidentka zmíněné soutěže krásy Taťána Makarenko, s níž jsme pořídili krátký rozhovor.

Casting v Opavě je minulostí. Jaký z vašeho pohledu byl?

V Bredě to proběhlo už počtvrté. Rozhodně bylo z koho vybírat, sešlo se tam na dvě desítky dívek. Byla tam i Daniela Premusová, která se minule probojovala mezi nejlepší dvacítku celé soutěže.

U Miss Czech republic to tedy není jednou a dost? Když dívka v jednom ročníku neuspěje, může to zkusit příště?

Určitě. Jako porota musíme brát v úvahu, že řada soutěžících podobný casting absolvuje poprvé. Prvně předstupuje před lidi, kteří ji hodnotí. Nervozita tedy hraje svou roli, dívka se může při rozhovoru třeba zakoktat a nakonec nepostoupí.

Když se pak přihlásí v dalším roce, je schopna s nervozitou lépe pracovat. Pokud se postup nezdaří, je dobré to ještě dvakrát třikrát zkusit. Mnohdy to vyjde.

Vaše soutěž tedy není pouze o samotné kráse, ale i charakteru dívek?

Rozhodně to není jenom o kráse. Dívka musí působit sympaticky, roli samozřejmě hrají i další věci. To, jak soutěžící působí, je velmi důležité. A to třeba i z toho pohledu, že na podobných akcích se vyskytuje řada lidí z modelingu, kteří pak dívkám mohou dát pracovní příležitosti.

Zahrnoval podle vás opavský casting dívku, která může dojít až do finále?

To je velmi těžká otázka. U dívek se snažíme hledat tu správnou auru, která je tolik důležitá. Jak už jsem řekla, samotná krása nerozhoduje. V dalším kole soutěžící čeká třeba test, při němž bude prověřen jejich všeobecný přehled.

Konkurence je velká, ale věřím, že narazíme anebo jsme už dokonce narazili na dívky, které jsou cílevědomé a umí na sobě tvrdě pracovat. To je ve světě modelingu velmi důležité.

Setkala jste se na opavském castingu třeba s talentovanějšími dívkami než v jiných koutech republiky?

Máme za sebou šest castingů, pět nás ještě čeká. Potrvají téměř až do konce dubna. Musím říct, že ve většině jsme se setkávali s vysokoškolačkami. Je výborné vidět, že byť jsou ženy mladé, na svůj věk už jsou i sečtělé. Při Miss Czech republic se ukazuje, že i krásné ženy mohou být chytré.

Vzpomínáte při organizaci castingů i na časy, kdy jste sama objížděla soutěže krásy?

Vybavím si to, ale je potřeba říct, že dříve castingy probíhaly jeden den v uzavřených prostorách. Autobusem nebo vlakem jsem jezdila do Ostravy nebo právě Opavy či na úplně jiný konec republiky, například na Šumavu. Nebylo to jednoduché, ale stálo to za to.