Opavské kulturní léto omezí stížnosti lidí

Lidé se budou o letních prázdninách opět dobře bavit. Čeká je totiž Opavské kulturní léto. Bohatým kulturním programem ožije opavské Dolní náměstí i Městské sady. Proti jiným rokům ale bude v sadech značně zredukovaný a časově omezený program kvůli stížnostem lidí žijících v blízkosti. I přesto se mohou návštěvníci těšit například na filmové středy.

„V prostorách bývalého amfiteátru v Městských sadech se bude promítat každou středu, vždy ve večerních hodinách. Diváci se jako v předešlých letech dočkají jak české klasiky, tak i hitů světové kinematografie,“ řekla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná s tím, že program na Dolním náměstí během července a srpna nabídne koncerty známých českých interpretů či hudebních skupin.

„V Městských sadech jsou pak každých čtrnáct dní naplánovány ve večerních hodinách taneční či filmové pátky, které se budou v mezidobí vždy v sobotu programově střídat s jiným kulturním programem zaměřeným například na country či folk,“ uvedla Dobrovolná.

Realizátorem letošního Opavského kulturního léta se stala nezisková organizace Kulturní Opava. Jak redakci řekla její ředitelka Anna Sotolářová, mimo řady zmíněných akcí nelze vynechat pozvání na závěr prázdnin, který bude patřit rock´n´rollovému bálu, jehož hvězdou bude Rock & Roll Band Marcela Woodmana.

„Organizace se po domluvě s vedením města rozhodla zapojit také do Mistrovského úterý, které se koná v úterý 26. července. Pro návštěvníky této akce jsme připravili koncert Davida Spilky a skupiny James,“ zmínila Sotolářová s tím, že podrobný program najdou lidé na webových stránkách www.kulturniopava.cz nebo www.opava-city.cz.

Hlučín láká na festival Štěrkovna

Tradiční festival Štěrkovna Open Music láká každoročně v polovině prázdnin hudební fanoušky do areálu zdejšího rekreačního centra. Ani letos nebude výjimkou, i když dojde k jedné zásadní změně.

„Podle ohlasů víme, že řada návštěvníků festivalu chce u nás vidět skupinu Nightwork (na snímku). A my jim vyšli vstříc a andělskými soškami ověnčenou kapelu pozvali. Jenže kluci měli volno jen ve čtvrtek, a tak jsme festival o jeden den rozšířili a letos bude trvat celé tři dny,“ řekl k zásadní změně v dramaturgii za pořadatele David Moravec.

Letošní Štěrkovna Open Music tedy začne už ve čtvrtek 28. července a skončí až v sobotu po půlnoci. Kromě již zmíněného Nightworku se mohou lidé těšit na celou řadu atraktivních vystoupení. Ve čtvrtek to bude ještě například Roman Dragoun a T4 nebo Nil, v sobotu Charlie Straight, Totální nasazení, Monkey Business, Skyline, nebo v nedávné televizní soutěži úspěšní Mako!Mako a v sobotu pak vše uzavře Tleskač, The Prostitutes, Xindl X, Richard Müller a velké půlnoční finále obstará Sunshine.

„V programu se samozřejmě objeví i řada regionálních kapel, kterým pravidelně dáváme na pódiu prostor,“ doplnil z programu Moravec. Novinky se ale objeví i mimo hudbu. „Letošní festival spojíme s veletrhem cestovního ruchu, který představí nejen Moravskoslezský kraj, ale třeba i polské nebo slovenské regiony.

Podařilo se nám domluvit i slevy na zajímavá místa v okolí, třeba i na radniční věž v Ostravě a návštěvníci festivalu je budou moci využít,“ řekl ještě David Moravec. Ani letos chybět nebudou tradiční adrenalinové akce, novinkou bude třeba masérna. Štěrkovna Open Music se opět také připojí k národní akci Ekologický festival.

Kravaře budou v srpnu žít vozy, hudbou i poutí

Kultura nemá v létě prázdniny ani v Kravařích a z Kravařského kulturního léta si zájemci mohou vybrat hned několik srpnových akcí. Příznivci rockové hudby se jí dočkají na zámeckém nádvoří v podobě každoroční Oldies party. Místní skupina The Hurican v ní posluchačům nabízí průřez rockovou hudbou šedesátých až osmdesátých let minulého století.

První srpnová neděle patří tradičně srazu historických vozidel a soutěži elegance Veteráni na zámku. Porota hodnotí optický soulad vozů a jejich posádek. Víkend s pátkem a pondělkem nejbližším svátku sv. Bartoloměje, patronu místního kostela, je určen pro vyhlášený Kravařský odpust. Čtyři odpustové dny vyplňují oslavné mše, kolotočové atrakce, stánky a hudba se závěrečným ohňostrojem.

Týden před touto akcí se uskuteční už také tradiční odpust v kravařské části Kouty.

Léto bude pestré na zámku i v podzámčí

Pestré kulturní léto čeká na všechny v Hradci nad Moravicí. Jednotlivé akce budou jak na zámku, tak i dole pod ním. V úterý 5. července se slavnostně otevře žimrovický Areál dobré pohody.

Lidé jsou v červenci zváni také na Včelařské slavnosti (10. 7., Kajlovec), skokové závody (15. a 16. 7., Hradec), divadlo Vizita s hrou Býk sedí (21. 7., zámek), Mistrovství světa juniorů ve sjezdu na divoké vodě (25. až 31. 7.) či motostarz DomoMoto v Domoradovicích (30. 7.).

V srpnu by si nikdo neměl nechat ujít operu pod širým nebem Nabucco (6. 8., zámek) nebo na stejném místě společný koncert Čechomoru a Alana Stivella, bretoňského zpěváka a hráče na keltskou harfu (7. 8.). Prostor Mariánských luk pak poskytne zázemí 12. a 13. srpna festivalu Moravské hrady (na fotografii momentka z loňského ročníku) a naopak na nádvoří Červeného zámku zahraje Jana Krausová a Karel Roden divadelní představení O lásce aneb Parle moi d' amour.

Budišov nabídne noční divadlo

Na kulturní vyžití nezapomínají ani během prázdnin. V Budišově nad Budišovkou se místní lidé a také návštěvníci města mohou těšit například na jazzový koncert, který se koná v sobotu 23. července, nebo na noční divadlo, které je připraveno na sobotu 13. srpna. Za zmínku stojí také akce s názvem Za pokladem hradního pána z Vildštejna či Budišovské hody. Samozřejmostí je kino a cvičení pro ženy.

Vítkov myslí na fotografy

Fotografická soutěž a letní kino. Tyto dvě akce připravil na letní měsíce Vítkov. Soutěž pro všechny amatérské fotografy bez věkového omezení má letos podle vedoucí oddělení kultury Daniely Olbertové témata Makrofotografie a Voda od kapky k oceánům. Formát odevzdaných fotografií je A4 až A3. Fotografie mohou být barevné i černobílé. Maximální počet fotografií, které může fotograf až do 30. září v soutěži odevzdat, jsou z každého tématu dva kusy.

„Každý účastník soutěže souhlasí s tím, že jeho fotografie budou zařazeny do společné výstavy, kde bude zveřejněno jméno, příjmení a místo bydliště autora,“ podotkla Olbertová a zmínila další připravovanou akci na léto.

„Letos poprvé bude ve Vítkově letní kino. A to v parčíku za kulturním domem,“ řekla. Návštěvníci se podle ní mohou těšit například na pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci nebo na film Obecná škola.

Litultovice slaví 730 let od založení obce

Městys Litultovice čekají o prázdninách velké slavnosti. Letos totiž slaví 730 let od založení a s touto skutečností se pojí celá řada kulturních akcí. V prvé řadě čeká 27. srpna Litultovičany benátská noc, kterou pořádá myslivecké sdružení Hradisko. Začátek je ve 20 hodin v zámeckém parku. Příchozí se mohou těšit na dobrou muziku a bohatou tombolu.

Oslavy pokračují i druhý den. Od půl jedenácté se uskuteční slavnostní mše svatá s názvem Brixiho mše v provedení pěveckého sboru Karla Kostery. Ten samý den ve dvě hodiny po poledni vystoupí dechový soubor Kobeřanka, pěvecký lidový soubor Havířovské babky a mažoretky. Od čtvrté hodiny k poslechu zahraje hudební skupina Šajtar z Ostravy. Celou akci zakončí ohňostroj v devět hodin večer.

„Po celou dobu oslav bude otevřeno litultovické muzeum, jehož expozice je umístěná v památkově chráněné budově zámku. Zajímavá určitě bude možnost prohlídky kronik a beseda nad nimi,“ uvedl Jan Raida, starosta městyse Litultovice.

Kobeřický odpust trvá tři dny

Kobeřice patří mezi obce, kde kulturu mají rádi. A pestrou. Nadcházející prázdniny tak nabídnou koncerty, slavnosti i soutěžní klání. Už první červencový víkend začíná Sportovní slavnost, následující víkend propukne Kobeřický hudební festival v areálu zdejšího TJ a například 22. července zahraje v areálu hasičárny kapela Firezone.

Bezesporu největším kulturním svátkem obce a celého okolí je ale Kobeřický, správněji Koberský, odpust. Jedná se o oslavu církevního svátku patronky místního chrámu Nanebevzetí Panny Marie, který připadá každoročně na 15. srpna. Na tři dny se tak poklidná obec stane cílem tisíců návštěvníků, kteří se sejdou v areálu hřiště TJ Sokol Kobeřice od pátečního odpoledne do nedělní půlnoci.

Letos odpust začíná 12. srpna. Zatímco pátek a sobota jsou spíše ve znamení veselí a hudebních koncertů, neděle je zaměřena více duchovně a pravidelně začíná bohoslužbou, která pak pokračuje kulturním programem. V srpnu si ještě Kobeřičtí mohou zajít na koncert country skupiny Caravana (6. srpna) nebo dechovku Kobeřanku (7. srpna) či 20. srpna navštívit Strassfest, který letos pro své sousedy připravuje Vrbová ulice.

Raduňští si zatančí, zasportují a pobaví se

Začátkem července se lidé v obci pobaví na hřišti pod zámkem na Benátské noci. K tanci i k poslechu jim zahraje skupina Špekband. V srpnu čeká na sportovně založené zájemce tenisový turnaj a velký zájem určitě znovu vyvolá oblíbený Zámecký čaj. Kostýmovaný odpolední program, který si rychle získal proslulost, se uskuteční na zámku, v parku i v oranžerii. (na fotografii jeden z minulých ročníků akce)

S rovněž proslulou poutí nezůstává pozadu ani Hrabyně

Hlavní srpnovou kulturní akcí v obci Hrabyně je také velmi známá Hrabyňská pouť, na kterou přijíždějí návštěvníci z širokého okolí. Kolem místního kostela Nanebevzetí Panny Marie bývají každý rok od pátku do neděle umístěny kolotoče s dalšími atrakcemi, prodejní stánky a nechybí ani hudební produkce. Pokud ukáže sluníčko vlídnou tvář, bude i letošní pouť vydařenou akcí, na kterou se vzpomíná.

Štítinská Mládenecká se blíží

Přestože Štítina připravila přes léto bohatý kulturní program, již tradičně se největším lákadlem roku stane Mládenecká, která se bude letos konat 25. července.

V plném proudu jsou rovněž přípravy na štítenské posvícení, které se bude konat od 22. července. Posvícení bude tradičně zakončené Mládeneckou, která se pro mnohé stala významnou letní atrakcí. V pondělí po posvícení bude místním mládencům patřit celá Štítina.

K již zažité tradiční ceremonii každá generace mládenců přidala něco nového, a tak vznikla naprosto originální oslava svobody a mládí. I letos návštěvníci zhlédnou řadu až bizarních tradic od křtu nevábnými směsmi až po nošení ženáčů na historickém koníkovi.

Bolatice lákají na Hlukfest

Česko-polská soutěž hasičů Moravská brána na Borové, výstava lilií, Bolatický Hlukfest či Country festival Křeménky. To je jen zlomek toho, co na léto pro své obyvatele připravili v Bolaticích. Podle bolatického starosty Herberta Pavery stojí za zmínku také Štrasenfest na Borové, Bolatické dožínky, hasičská soutěž okresní ligy hasičů na Borové v areálu skládky či Sportovní slavnost.

Asi nejznámější z akcí je výše zmíněný Hlukfest, který se koná 15. července. Vystoupí například Ready Kirken, Capitol, Vehykl a další.

Veronika Schindlerová, Martin Kůs, Jitka Hrušková,
Tomáš Pustka, Klára Jarošová, Andrea Jarošová