Jak byste hodnotila minulou divadelní sezonu?

Nedávno jsem se vrátila z Loutkařské Chrudimi. Soubor OPAL, který vede Miroslava Halámková, se jí účastnil představením Bezhlavý rytíř. Dostal se do národního kola přehlídky. Nebyl to však jediný úspěch našich souborů. Potěšil mě také divadelní soubor Rarášek pod vedením paní Bernardové, který se úspěšně účastnil regionální přehlídky dětských amatérských souborů v dubnu v Ostravě, kde získal cenu poroty. Dále zde pracuje polostudentský soubor Náměstí osvoboditelů č. p. 14. Tereza Lexová, která soubor s Barborou Kroulíkovou vede, dostala cenu za herecký výkon v představení Antigona. Soubor se také účastnil Wolkrova Prostějova, a to jak v kategorii sólového přednesu, tak v kategorii divadla poezie. Ocenění obdržela Milada Vyhnálková a opět Tereza Lexová. Dalším z těch aktivnějších souborů je dětský divadelní soubor Štěk pod vedením Daniela Kolmana. Z divadelních přehlídek, kterých se účastní, přivážejí hlavně ceny diváků, protože mají spíše kabaretní divadelní projev. Celkem tu tedy působí deset divadelních souborů. Naše divadelní soubory odehrály za uplynulou sozonu 102 představení.

Jaká mimoopavská divadla sem zvete?

Snažíme se sem dostat divadla, která mají co říct jak v oblasti klasického loutkářství, tak nových alternativních forem. Nezveme nikoho, o kom bychom nebyli přesvědčeni, že nebude zárukou kvality. Mnoho divadel sem zajíždí již tradičně, jako Divadlo Maléhry Brno, Divadélko Kuba z Plzně, Teátr Víti Marčíka nebo Divadélko Mrak z Havlíčkova Brodu. Zveme také jarmareční divadla, která převádějí klasiku a hrají hlavně venkovní představení . Příští sezonu bude například zahajovat divadlo Komedianti na káře. Nebráníme se různým žánrům a formám. Scéna je tu ideální, a také soubory, které jezdí z venku, si chválí, že se jim tu dobře hraje.

Jaké novinky z loňské sezony byste vyzdvihla?

Loni mě potěšil festival studenstkých divadel Na cestě…, který jsme pořádali se Slezskou univerzitou. To, co jsem očekávala, a sice, že přitáhne další mladé lidi, se splnilo. Opava je malá a člověk si lidi pamatuje. Těší mě pak, když vidím, že se lidé vracejí. Letošní druhý ročník bychom chtěli obohatit i o loutkové divadlo, abychom ukázali, že forem je velká spousta a že možnosti jsou naprosto neomezené. Těší mě, když člověk ke svým nápadům nachází lidi, kteří to jsou ochotni ještě něčím obohatit.

Jak to v současné době vypadá s vlastnictvím budovy loutkového divadla a plány na její rekonstrukci?

Ministerstvo školství předalo budovu ministerstvu financí, budovu by mělo brzy dostat do vlastnictví město Opava. Až se tak stane, začne se řešit celková rekonstrukce, protože do domu se už dlouho neinvestovalo. Je potřeba také mnoho věcí modernizovat. Bylo by rozumné, kdyby se to naplánovalo postupně vždycky přes prázdniny, tak aby scéna pro děti a veřejnost zůstala. Nedokážu si představit, že by šel dům do celkové rekonstrukce a v Opavě by najednou nic nebylo. Celková rekonstrukce by sice byla jednodušší, ale protože tady v Opavě není jiná scéna, tak není provoz kam přesunout. Byl by to velký problém. Podařila se nám tu spousta věcí, které by tím pádem šly do útlumu. Přesun na Rybníček nevidím jako moc reálný, takové zázemí pro amatérské loutkařské soubry, jako je tady, tam nikdy nebude.

Jak vnímáte poslání Loutkového divadla v Opavě v současné době?

Divadlo se asi stavělo s tím, že bude sloužit dětskému divákovi, vzniklo v roce 1951. Ale časem, protože v Opavě není žádná malá scéna, se divadlo začalo využívat i pro další typy představení. Myslím si, že jedno nevadí druhému, ale že se to dopňuje. Snažíme se pořádat nejen divadelní představení, ale i koncerty, jako například každoroční vystoupení Tomáše Kočka s orchestrem. Probíhají tu také akce v rámci Dalších břehů a Bezručovy Opavy. Potom tady pořádá cestovní kancelář Turistika a hory festival outdoorových filmů a probíhá tu také festival Jeden svět. Nedávno se nám podařilo vytvořit nové stránky loutkového divadla, lidé by se měli dostat pomocí vyhledávače přímo na naši doménu.

Navštěvujete také divadelní přehlídky v jiných městech?

Jezdím například na Loutkařskou Chrudim, hlavně proto, abych měla srovnání s tím, na jaké úrovni jsou naše soubory a jiné. Práce našich souborů si vážím, patří k lepší polovině a myslím, že by se na takové přehlídce za sebe nemusely stydět. Jinak jsem loni byla na přehlídce Mateřinka, to je představení profesionálních souborů hrajících pro děti. Pořádá ji Naivní divadlo Liberec. V dnešní době je velkou výhodou internet, protože takto mám přehled, která přehlídka co nabízí, a kam se tedy vyplatí zajet a kam ne.

Jaké máte plány do další divadelní sezony?

Tradičně k nám zavítá Divadelní společnost Kejklíř Praha nebo Loutkové divadlo Radost Brna. V rámci festivalu Bezručova Opava budou v září probíhat divadelní představení na Dolním náměstí. Uvedeme také Pohádkovou píšťalku s písničkami Tomáše Kočka. V lednu se představí nové divadlo Víťi Marčíka juniora nebo studentské Divadlo bez střechy Vyškov. Chystáme samozřejmě i několik již tradičních přehlídek: Nacestě…, v únoru pak chystáme přehlídku dětských divadelních, loutkařských a recitačních kolektivů Dětská scéna. V březnu pak to bude Opavská rolnička, což je regionální přehlídka amatérských loutkářských souborů. Věřím, že vyvrcholením sezony bude hraní na zámku v Hradci nad Moravicí, a také zábavný pochod pro rodiče s dětmi.