Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město Kravaře nabízí výlety po památkách

Kravaře /TIP NA VÝLET/ – Nad údolím řeky Opavy se rozkládá město Kravaře se svými pamětihodnostmi. Patří k nim hlavně zámek, který bývá někdy označovaný za barokní klenot Slezska.

12.8.2012
SDÍLEJ:

Zámek v KravaříchFoto: archiv

Objekt tvoří čtyřkřídlá dvoupodlažní budova s vnitřním obdélníkovým nádvořím a osmihrannou kaplí, zakončenou vysokou kopulí. Tuto podobu záměk získal v letech 1721 až 1728 vrcholně barokní přestavbou. Tehdy byl ve vlastnictví Jana Rudolfa z Eichendorffu, který během jeho přestavby založil též rozsáhlý park. Jeho část je dnes využívána jako golfové hřiště.

Zámeckou kapli z roku 1662 vyzdobili významní slezští umělci – barokní sochař J. J. Lehner a malíř I. E. Eckstein. Je jedinou částí zámku, která nebyla v roce 1937 zasažena požárem. Plameny však zničily zámecké stropy i s rokokovými freskami a veškeré vnitřní vybavení a výzdobu. Po rozsáhlé rekonstrukci v osmdesátých letech byly zámecké prostory využívané v rámci expozice Ostravská operace.

Od roku 1997 je v nich stálá barokní a etnografická expozice, která přibližuje zámecký život Eichendorffů i život prostých lidí na Hlučínsku. Dominující stavbou, která stojí za pozornost, je kostel sv. Bartoloměje. Nejstarší částí je bílá renesanční věž z první třetiny 16. století. Ukrývá kamennou křtitelnici a dva cenné zvony ze 17. století, které nechal ulít vlastník kravařského panství Jakub Eichendorff.

Novogotickou chrámová loď i s farou, bývalým klášterem Sester Božího srdce a ohradní zdí se vstupními branami postavil místní stavitel Josef Seyfried. Kostel byl vysvěcen v roce 1896 a blízko východní brány stojí barokní pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1730. K historickým památkám, které návštěvníka města na první pohled zaujmou, patří též kaple svatého Floriána a svatého Michala.

Kapli svatého Floriána najdou turisté na Opavské ulici v řadové zástavbě. Má čtvercový půdorys, průčelí zdobí dva antické sloupky s hlavami andílků a ve štítovém výklenku je soška svatého Floriána s letopočtem 1772. Kaple svatého Michala stojí v městské části Dvořisko. Má zvlněný štít, zaoblené nároží a nezvykle vysokou šestistrannou sanktusovou věžičku, zakončenou cibulkou a křížem. Nad portálkem je v plastické pásce nápis „Svatý Michaeli, oroduj za nás" a letopočet 1822.

Kromě architektonických skvostů má město i svou přírodní zajímavost. Přírodní rezervace Koutské a Zábřežské louky představuje nejzachovalejší mokřadní oblast Hlučínska. Turisté ji najdou jihovýchodně od města Kravaře směrem na Dolní Benešov. Tvoří ji rozsáhlé mokřadní a rašelinné louky, slepá ramena a tůně v nivě řeky Opavy, kde se vyskytují ohrožené druhy mokřadních rostlin a živočichů.

Milovníci ušlechtilých koní se mohou z Kravař vypravit do nedalekých Štěpánkovic a navštívit tam proslulý hřebčín Albertovec.

Autor: Jitka Hrušková

12.8.2012
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení