Pro Galerii Cella v opavské Matiční ulici připravil Tomáš Vaněk instalaci reagující na konkrétní prostor. Pomocí šablon a spreje vytvoří iluze drobných předmětů, jako jsou hřebíky, skoby, stíny atd., a stop časových, materiálových a situačních proměn jako například praskliny nebo díry ve zdech.

Divák, či lépe účastník, prostoru si bude moci na několika místech galerie také poslechnout iluzi zvukového záznamu daného místa, a bude tak opět postaven mezi iluzi a skutečnost.

„Skrze minimální zásahy v daném prostoru a následné zapojení diváka mi jde o nastavení situace, kdy viděné a slyšené nic plynule přechází ve vnímatelné něco, vysvětluje své motivy Tomáš Vaněk.

Autor výstavy se narodil v Počátkách a nyní žije i pracuje v Praze. Patří ke generaci, která na českou výtvarnou scénu nastoupila v polovině devadesátých let. Jeho tvorba je charakteristická zkoumáním prostoru „mezi“ – mezi realitou a fikcí, mezi umělcem a divákem, mezi tvůrčím a rutinním přístupem, mezi soukromým a veřejným, mezi percepcí a vědomím – anebo taky mezi předmětem a jeho stínem.

V letech 1990 až 1997 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze. Později se účastnil mnoha rezidenčních pobytů ve Spojených státech amerických, Rakousku, Anglii či Německu. Představil se na mnoha samostatných i společných výstavách v České republice i zahraničí a je mimojiné nositelem prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Vernisáž výstavy v Galerii Cella se koná ve čtvrtek 28. dubna v 17 hodin a uvedou ji Martin Klimeš a Tomáš Skalík. Expozici zde poté bude možné zhlédnout až do letošního 27. května.